Trzech Króli 2020

Święto Trzech Króli to potoczna nazwa święta Objawienia Pańskiego. To chrześcijańskie święto, obchodzone w Kościele katolickim 6 stycznia, upamiętnia objawienie się Boga światu i człowiekowi.

Orszak Trzech Króli w GdańskuOrszak Trzech Króli w Gdańsku RENATA DĄBROWSKA RENATA DĄBROWSKA

Sprawdź dzień 6 stycznia w kalendarzu.

Historia jaką łączymy ze świętem to opowieść o tym jak Trzej Królowie (zwani też Mędrcami albo Magami, chociaż najprawdopodobniej byli astrologami), prowadzeni przez Gwiazdę Betlejemską, dotarli do Betlejem, do Jezusa Chrystusa, aby złożyć mu pokłon. Trzy dary, jakie złożyli Królowie to: mirra, kadzidło oraz złoto. Każdy z darów symbolizował co innego: mirra była symbolem wypełnienia proroctw (w tym śmierci Chrystusa), kadziło oznaczało godność kapłańską i trud modlitwy, a złoto pełniło rolę królewskiego symbolu władzy i bogactwa. Sama wizyta trzech króli również jest odczytywana symbolicznie - ma pokazywać, że Jezusowi pokłon składają różni ludzie, różnych narodowości. Jeden z trzech króli jest zwykle przedstawiany jako osoba czarnoskóra, panuje przekonanie, że wszyscy trzej byli obcokrajowcami. Większość wie, że trzej królowie nazywali się Kacper, Melchior i Baltazar, jednak to tradycja, która narodziła się dopiero w średniowieczu. W Biblii brakuje liczby króli, według niektórych mogło być ich sześciu, lub nawet dwunastu.

Co ciekawe, święto Trzech Króli jest jednym z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół. Objawienie Pańskie było celebrowane nawet zanim zaczęto obchodzić Święta Bożego Narodzenia. Obecnie w Polsce 6 stycznia jest dniem wolnym do pracy. Chrześcijanie mają tego dnia obowiązek uczestniczenia w Mszy Świętej.

To właśnie w święto Objawienia Pańskiego w kościele święci się kadzidło, wodę i kredę, którą później wierni piszą na drzwiach K+M+B rok (znaki pomiędzy literami to nie plusy, ale krzyże). Litery pochodzą od imion mędrców, ale też skrót CMB odczytuje się jako Christus Mansionem Benedicat (Chryste błogosław ten dom) albo Christus Multorum Benefacort (Chrystus dobroczyńcą wielu). Kredę święci się dopiero od XVIII, ale zwyczaj święcenia kadzidła (oraz złota) pochodzi z przełomów XV i XVI wieku. Kadzidło i złoto miały chronić przed nieszczęściem i chorobą.

Ze świętem Objawienia Pańskiego wiąże się tradycja Orszaku Trzech Króli, który ma formę parady, podczas której osoby przebrane za Trzech Króli rzucają dzieciom słodycze. Orszak może być połączone ze wspólnym kolędowaniem, a nawet jasełkami. Zwyczaj orszaku jest najbardziej popularny w Hiszpanii, gdzie orszak przechodzi przez miasto jeden dzień przed samym świętem, czyli 5 stycznia. W Hiszpanii grzeczne dzieci mogą się spodziewać wieczorem 5 stycznia dodatkowego prezentu. Dosyć niedawno zwyczaj orszaku zawędrował do Polski, ale nie jest jeszcze w pełni rozpowszechniony. Dzieci otrzymują też cukierki we Włoszech, ale już w dzień samego święta, 6 stycznia. W niektórych krajach piecze się tego dnia specjalne ciasto, w którym ukryte jest ziarenko bobu albo migdał. Szczęśliwy znalazca skarbu ukrytego w cieście zostaje królem albo królową, a na jego lub jej głowie ląduje papierowa korona.

Copyright © Agora SA