Dzień Dziecka 2017

Dzień Dziecka obchodzony jest w Polsce 1 czerwca. Ponieważ pełna nazwa tego święta brzmi Międzynarodowy Dzień Dziecka, to łatwo zapamiętać, że obchodzony jest prawie na całym świecie, jednak w różnych krajach - w różne dni.

 

Dzień Dzieckacarlybutler/Flickr

Dzień Dziecka obchodzony jest od 1955 roku - ONZ chciało w ten sposób zwrócić uwagę na zapisy praw dziecka, które znalazły się w Karcie Narodów Zjednoczonych, umowy podpisanej rok wcześniej. W większości państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych Dzień Dziecka (znany u nas jako Powszechny Dzień Dziecka) obchodzony jest 20 listopada. We Francji i we Włoszech dzieci świętują podczas Święta Rodziny - 6 stycznia, w Turcji 23 kwietnia - jako Narodowy dzień suwerenności i dzień dzieci, a w Japonii 5 maja (dawniej święto znane było jako Dzień Chłopca, jednak od lat 40 zamienione zostało w Dzień Dziecka). Co ciekawe, w Chinach dzień dziecka istniał już od 1926 roku i obchodzony jest 4 kwietnia. W niektórych krajach to święto ruchome, jak np. w Hiszpanii, gdzie dzieci mają swój dzień zawsze w drugą niedzielę maja, albo w Stanach Zjednoczonych - w drugą niedzielę czerwca.

 

Większość dzieci dostaje w Dzień Dziecka prezenty i życzenia, w niektórych miastach organizowane są rodzinne pikniki, festyny i zabawy. Tego dnia rodzice zabierają swoje córki i synów na wycieczki, wspólny obiad, do kina czy do teatru. W szkołach 1 czerwca często zamiast zwykłych lekcji, uczniowie biorą udział w zawodach sportowych oraz różnego rodzaju grach i zabawach edukacyjnych. Nie wszędzie Dzień Dziecka świętowany jest w ten sam sposób. Warto wspomnieć o Japonii, gdzie z Dniem Dziecka wiąże się tradycja wywieszania przed domem specjalnie przygotowanego latawca w kształcie karpia. Taki latawiec jest wykonany z papieru lub z materiału. Liczba karpi powiewających przed domem odpowiada liczbie dzieci mieszkających w środku. Dlaczego karp? Według japońskiej tradycji karp symbolizuje siłę i dążenie do celu; najmłodsi domownicy mają więc starać się być równie ambitni i zdeterminowani, co karpie, które potrafią płynąć pod prąd. Ponieważ 5 maja, znany teraz w Japonii jako Dzień Dziecka, dawniej znany był jako Dzień Chłopca, to jest w tym kraju jeszcze jedno dziecięce święto, specjalnie dla córek. 3 marca obchodzony jest Festiwal Lalek i w tym dniu składa się życzenia dziewczynkom, modli za ich zdrowie i szczęście.

Dziewczynki mają swój specjalny dzień nie tylko w Japonii. Od kilku lat 11 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziewczynki. Święto powstało z inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, żeby podkreślić, że dziewczynki ze względu na ich pozycję w społeczeństwie, często muszą zmierzyć się z jeszcze trudniejszymi zadaniami, niż chłopcy. Na świecie jest wiele świąt poświęconych dzieciom i ochronie ich praw - żeby wymienić chociaż kilka: Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji (4 czerwca), Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci (12 czerwca), Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci (19 listopada), Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy (12 kwietnia).

Zobacz także
  • Dzień Unii Europejskiej 2017
  • Dzień Bez Stanika 2017
  • Dzień Bez Samochodu 2017