Dzień Dziecka 2020

Dzień Dziecka obchodzony jest w Polsce 1 czerwca. Ponieważ pełna nazwa tego święta brzmi Międzynarodowy Dzień Dziecka, to łatwo zapamiętać, że obchodzony jest prawie na całym świecie, jednak w różnych krajach - w różne dni.

Najgłupsze metody wychowania dzieciNajgłupsze metody wychowania dzieci carlybutler/Flickr carlybutler/Flickr

Dzień Dziecka obchodzony jest od 1955 roku - ONZ chciało w ten sposób zwrócić uwagę na zapisy praw dziecka, które znalazły się w Karcie Narodów Zjednoczonych, umowy podpisanej rok wcześniej. W większości państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych Dzień Dziecka (znany u nas jako Powszechny Dzień Dziecka) obchodzony jest 20 listopada. We Francji i we Włoszech dzieci świętują podczas Święta Rodziny - 6 stycznia, w Turcji 23 kwietnia - jako Narodowy dzień suwerenności i dzień dzieci, a w Japonii 5 maja (dawniej święto znane było jako Dzień Chłopca, jednak od lat 40 zamienione zostało w Dzień Dziecka). Co ciekawe, w Chinach dzień dziecka istniał już od 1926 roku i obchodzony jest 4 kwietnia. W niektórych krajach to święto ruchome, jak np. w Hiszpanii, gdzie dzieci mają swój dzień zawsze w drugą niedzielę maja, albo w Stanach Zjednoczonych - w drugą niedzielę czerwca.

Większość dzieci dostaje w Dzień Dziecka prezenty i życzenia, w niektórych miastach organizowane są rodzinne pikniki, festyny i zabawy. Tego dnia rodzice zabierają swoje córki i synów na wycieczki, wspólny obiad, do kina czy do teatru. W szkołach 1 czerwca często zamiast zwykłych lekcji, uczniowie biorą udział w zawodach sportowych oraz różnego rodzaju grach i zabawach edukacyjnych. Nie wszędzie Dzień Dziecka świętowany jest w ten sam sposób. Warto wspomnieć o Japonii, gdzie z Dniem Dziecka wiąże się tradycja wywieszania przed domem specjalnie przygotowanego latawca w kształcie karpia. Taki latawiec jest wykonany z papieru lub z materiału. Liczba karpi powiewających przed domem odpowiada liczbie dzieci mieszkających w środku. Dlaczego karp? Według japońskiej tradycji karp symbolizuje siłę i dążenie do celu; najmłodsi domownicy mają więc starać się być równie ambitni i zdeterminowani, co karpie, które potrafią płynąć pod prąd. Ponieważ 5 maja, znany teraz w Japonii jako Dzień Dziecka, dawniej znany był jako Dzień Chłopca, to jest w tym kraju jeszcze jedno dziecięce święto, specjalnie dla córek. 3 marca obchodzony jest Festiwal Lalek i w tym dniu składa się życzenia dziewczynkom, modli za ich zdrowie i szczęście.

Dziewczynki mają swój specjalny dzień nie tylko w Japonii. Od kilku lat 11 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziewczynki. Święto powstało z inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, żeby podkreślić, że dziewczynki ze względu na ich pozycję w społeczeństwie, często muszą zmierzyć się z jeszcze trudniejszymi zadaniami, niż chłopcy. Na świecie jest wiele świąt poświęconych dzieciom i ochronie ich praw - żeby wymienić chociaż kilka: Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji (4 czerwca), Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci (12 czerwca), Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci (19 listopada), Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy (12 kwietnia).

Copyright © Agora SA