Dzień Chłopaka 2020

Dzień Chłopaka to święto o niejasnym pochodzeniu. W Polsce obchodzone jest dnia 30. września. Najprawdopodobniej przywędrowało do naszego kraju z odległej Japonii. Powstało prawdopodobnie przez analogię do święta celebrowanego 8 marca, czyli Dnia Kobiet i miało zwrócić uwagę na rolę mężczyzn w społeczeństwie, rodzinie, dyskusji publicznej oraz sprowokować pytania o to, czym w danym czasie jest męskość. Dzień Chłopaka skierowany jest raczej do młodych mężczyzn, nastolatków i chłopców.

dzień chłopakadzień chłopaka Fot. Shutterstock.com Fot. Shutterstock.com

Sprawdź dzień 30 września w kalendarzu .

Dzień Chłopaka a Dzień Mężczyzny

Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzn to dwa bardzo podobne święta, które powstały jako męski odpowiednik Międzynarodowego Dnia Kobiet (8 marca). Dzień Chłopaka skierowany jest do nastolatków, młodych chłopców, natomiast Dzień Mężczyzn to święto dla nieco bardziej dojrzałych mężczyzn.

Dzień Mężczyzn wywodzi się z Trynidadu i Tobago i po raz pierwszy obchodzony był 19 listopada 1999 roku. Organizacja Narodów Zjednoczonych święto to uznała za doskonały przykład równości płci, więc ONZ i inne kraje zachęcają do obchodzenia go.

W Polsce przyjęło się, że Dzień Mężczyzn przypada na 10 marca (prawdopodobnie dlatego, że tego samego dnia obchodzone jest kościelne święto 40 męczenników), jednak to wciąż Dzień Chłopaka obchodzony 30 września jest bardziej popularny. Dzień Mężczyzn obchodzony jest w takich krajach, jak: Włochy, Australia, Wielka Brytania, Chiny, Węgry, Trynidad i Tobago, Ghana, Holandia, Indie, Stany Zjednoczone, Singapur, Malta, Kanada, Irlandia, Mołdawia, Jamajka, Rosja, Brazylia, Norwegia, Gruzja, Nowa Zelandia.

Dzień Chłopaka: obchody

Dzień Chłopaka spopularyzowany został przez szkoły. Z tej to okazji młodsze dzieci organizują obchodzi Dnia Chłopaka w klasach, obdarowując szkolnych kolegów skromnymi prezentami. W środowisku nastolatków wygląda to już nieco inaczej, bowiem obdarowuje się wyłącznie swoją sympatię lub przyjaciela.

Copyright © Agora SA