Dzień Teściowej 2020

Dzień Teściowej jest stosunkowo młodym świętem - po raz pierwszy zaczęto je obchodzić w latach 80. XX, najpierw we Francji. W Polsce Dzień Teściowej obchodzimy 5 marca, natomiast w Stanach Zjednoczonych teściowe mają swoje święto (Mother-in-law Day) 4 października.

Dzień Teściowejfot. Shutterstock

Z początku święto nie było traktowane poważnie, jednak coraz częściej jest okazją do zbliżenia się do teściowej i okazania jej wdzięczności i szacunku. Dzień Teściowej może wydawać się problematyczny, ponieważ utarło się w kulturze, że teściowe są wścibskie, czepialskie i nieprzyjemne. O teściowych krąży niezliczona ilość żartów, a jej straszna postać była kluczowym elementem niejednej fabuły. Warto wspomnieć chociażby amerykańską komedię z 2005 roku Sposób na teściową (oryg. Monster-in-law), gdzie groźną teściową gra Jane Fonda.

Część osób na pewno skarży się na skomplikowane relacje ze swoimi teściowymi - teściowe bywają nadopiekuńcze wobec swoich dzieci, przesadnie kontrolujące - jednak nie tłumaczy to w pełni fenomenu popularności nieprzyjemnych żartów o teściowej. Są również przypadki, gdy teściowa staje się prawdziwą drugą mamą, z którą nawiązuje się bliskie relacje, która zawsze służy radą (ale nie narzuca swojego punktu widzenia), jest otwartą osobą, chętną do rozmowy i gotową na kompromisy.

Co robić, by mieć lepsze kontakty z teściową? Przede wszystkim rozmawiać, pamiętać, żeby być asertywnym lub asertywną i - czasami warto ustalić podstawowe zasady współpracy. Warto też na samym początku zastanowić się, czy nasze uprzedzenia nie wynikają przynajmniej częściowo z negatywnego stereotypu teściowej. Dzień Teściowej jest świetnym pretekstem by okazać matce współmałżonka swoją wdzięczność i spędzić wspólnie miło czas. Może to zaowocować zarówno przyjemniejszymi przyszłymi kontaktami z rodziną męża lub żony, jak i poprawą niektórych spornych kwestii w samym małżeństwie.

Gdy w kulturze panuje przekonanie, że teściowa jest czarownicą, wymyślenie dla niej prezentu może być prawdziwym wyzwaniem. Dlatego przy świętowaniu Dnia Teściowej warto zastanowić się wcześniej jaki prezent możemy podarować. Jeżeli znamy jej zainteresowania i hobby - warto do nich nawiązać, pokazać, że nasz prezent jest przemyślany. Jeżeli zupełnie brakuje nam pomysłów: kwiaty albo ciekawa książka są prawie zawsze dobrym rozwiązaniem. Możemy też poprosić o radę naszego współmałżonka. Kolejnym ciekawym pomysłem jest wspólny obiad i wypad do kina albo teatru z teściową. Warto zaznaczyć, że słowo teściowa oznacza matkę żony, a matkę męża nazywamy świekrą. Obecnie jednak ten podział zanika i na mamę męża również mówi się teściowa.