Dzień Mężczyzny 2020

Dzień Mężczyzny (inna nazwa: Światowy Dzień Mężczyzny) to stosunkowo nowe święto, które jest obchodzone co roku 10 marca.

Dzień MężczyznyDzień Mężczyzny


Sprawdź dzień 10 marca w kalendarzu.

Święto zostało zainaugurowane 7 lutego w 1992 roku przez profesora Thomasa Oastera. Do projektu wrócono w 1999 roku w Trinidadzie i Tobago. Najdłużej, nieprzerwanie święto obchodzone jest na Malcie, gdzie regularnie obchodzi się je od 7 lutego 1994. Międzynarodowy dzień Mężczyzn jest wspierany przez wiele grup w Australii, na Karaibach, w Północnej Ameryce, Azji, Europie i Afryce. Przemawiając z ramienia UNESCO, dyrektorka (dyrektorka programu Kobiety i Kultura Pokoju) powiedziała: To doskonały pomysł i dałby jakąś równowagę płci. Dodała również, że chęcią będzie współpracować z organizatorami tego dnia.

Do celów obchodzenia międzynarodowego Dnia Mężczyzn można wliczyć: skoncentrowanie się na temacie zdrowia mężczyzn i chłopców, poprawienie relacji między płciami, promowanie równości płci, wybieranie i podkreślanie pozytywnych wzorców męskości. Jest to okazja aby podkreślić dyskryminację przeciwko mężczyznom i chłopcom i do świętowania ich osiągnięć i wkładu w społeczeństwo, rodzinę, małżeństwo i opiekę nad dziećmi Obecnie święto obchodzone jest w wielu krajach na całym świecie. 19 listopada Dzień Mężczyzn obchodzony jest w krajach takich jak: Australia, Chińska Republika Ludowa, Holandia, Indie, Jamajka, Kanada, Malta, Mołdawia, Południowa Afryka, Singapur,Stany Zjednoczone, Trynidad i Tobago, Węgry, Wielka Brytania, Włochy. W niektórych państwach święto obchodzone jest w inne dni. Przykładowo 23 lutego Dzień Mężczyzny obchodzony jest w Rosji (co ciekawe wcześniej tego dnia w Rosji obchodzono święto Armii Czerwonej), 9 marca święto obchodzone jest w Rumuni, 16 marca w Bułgarii, w maju w Niemczech, 15 lipca w Brazylii, 9 września w Norwegii, zaś w Austrii w pierwszą sobotę listopada.

Dzień mężczyzn tradycyjnie nie jest obchodzony w Polsce, takiej tradycji nie ma i nigdy nie było. Jednakże coraz częściej można przeczytać lub zobaczyć w mediach, jak również w reklamach o Dniu Mężczyzn, które według tych źródeł ma być obchodzone w Polsce 10 marca. Data została prawdopodobnie wybrana ze względu na swoje znaczenie historyczne. 10 marca to data ważna dla Kościoła Katolickiego - tego dnia w Kościele Katolickim wspomina się czterdziestu Świętych męczenników z Sebasty. Być może też była po prostu odpowiedzią na Dzień Kobiet, który jest obchodzony dwa dni wcześniej. O dacie najlepiej pamiętają jednak sklepy, które przygotowują co roku specjalną ofertę z prezentami na Dzień Mężczyzny. Pomimo, że święto nie jest jeszcze tak popularne, na pewno warto wykorzystać je jako pretekst do złożenia życzeń i kupienia upominku ważnym mężczyznom. Przykładowe prezenty, które mogą sprawić przyjemność twojemu mężczyźnie to dobre perfumy lub woda kolońska, portfel, skórzany pasek lub krawat. Polecamy również dobre książki i płyty. Ciekawym pomysłem na prezent są też wspólne aktywności takie jak wyjście na mecz, do kina lub teatru.

Pokrewnymi do Dnia Mężczyzny świętami są Dzień Chłopaka i Dzień Ojca.