Międzynarodowy Dzień Ziemi 2020

Międzynarodowy Dzień Ziemi (ang: Earth Day) jest świętem mającym za cel popularyzowanie ekologii i konieczności dbania o środowisko. Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia, jednak program obchodów święta trwa często dłużej niż jeden dzień.

Nowoodkryta planeta pod pewnymi względami przypomina ZiemięNowoodkryta planeta pod pewnymi względami przypomina Ziemię Fot. NASA/Apollo 17 crew/Domena Publiczna Fot. NASA/Dzień Ziemi

Z okazji Dnia Ziemi możemy spodziewać się imprez plenerowych, targów, pikników rodzinnych, pokazów filmów, zbiórek elektrośmieci i zużytych baterii i innych atrakcji związanych z promowaniem proekologicznych postaw i rozpowszechnianiem troski o środowisko. W Polsce świętowaniu towarzyszy ogłoszenie wyników konkursu na Człowieka Roku Polskiej Ekonomii. W wielu miastach organizowane są festyny, w Warszawie zazwyczaj główne obchody mają miejsce w Parku Pole Mokotowskie. W tym samym czasie organizowane jest często Międzynarodowy Dzień Ziemi , najczęściej w szkołach, gdzie uczniowe wychodzą sprzątać najbliższą okolicę. Dzień Ziemi jest okazją do promowania proekologicznej postawy nie tylko wśród najmłodszych - poprzez wspomniane sprzątanie świata czy naukę recyklingu, ale również wśród dorosłych, którzy często zapominają, że powinni ograniczać zużycie energii elektrycznej, ograniczać zużycie wody, zamiast samochodu wybrać rower albo autobus i jak najczęściej korzystać z materiałów, które nadają się do recyklingu. Innymi akcjami związanymi z Dniem Ziemi jest program sadzenia drzew lub krzewów - dzięki temu święto staje się pretekstem do podjęcia konkretnych, praktycznych działań. Zagadnienia poruszane z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi to między innymi problem źródeł energii, w tym technologie i innowacje związane z odnawialnymi źródłami energii.

Na świecie Dzień Ziemi obchodzony jest od 1970 roku, a w Polsce świętujemy już od ponad 25 lat, od 1990 roku. Pomysł obchodzenia Dnia Ziemi wyszedł w 1969 roku od Johna McConnella, na konferencji UNESCO, której tematem przewodnim było środowisko naturalne. Pomysł znalazł wielu zwolenników - w kolejnym roku burmistrz San Francisco po raz pierwszy ogłosił Dzień Ziemi (który wypadł 21 marca), a w 1971 roku Sekretarz Generalny ONZ ogłosił, że Narody Zjednoczone będą obchodzić Dzień Ziemi w równonoc wiosenną. W 2009 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uznało dzień 22 kwietnia za Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

Podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi często podkreśla się, że o planetę muszą dbać wszyscy: bez względu na wyznanie, przynależność etniczną, poglądy, zarobki czy miejsce zamieszkania. Ekolodzy zaznaczają, że w tym sensie Dzień Ziemi powinien stanowić okazję do wspólnych działań mających na celu ochronę środowiska, ochronę Ziemi. Warto pamiętać, że również wszyscy odczują skutki zmian klimatu. Oczywiście o planetę trzeba troszczyć się codziennie - poprzez zmianę przyzwyczajeń - a nie tylko od święta.

Dzień Ziemi to nie jedyna okazja do promowania postaw ekologicznych w społeczeństwie. Od 2007 roku istnieje inicjatywa Godzina dla Ziemi, która namawia, by na godzinę wyłączyć światła i urządzenia elektryczne w domu. Godzina dla Ziemi obchodzona jest w ostatnią sobotę marca.

Copyright © Agora SA