Dzień Edukacji Narodowej 2020

Dzień Edukacji Narodowej - znany również jako Dzień Nauczyciela - obchodzimy w Polsce 14 października. Tego dnia uczniowe składają życzenia, wręczają kwiaty i drobne upominki swoim nauczycielom i wychowawcom.

To dzień, którego wypatrują nie tylko pedagodzy, ale również uczniowie: 14 października w większości szkół nie ma typowych lekcji, zamiast tego organizowane są apele, przedstawienia i spotkania z nauczycielami umożliwiające uczniom złożenie życzeń.

Dzień Nauczyciela obchodzimy w Polsce od 1972 roku, dziesięć lat później zmieniono nazwę na Dzień Edukacji Narodowej, jednak dalej nazywany jest Dniem Nauczyciela. Datę, 14 października, wybrano na upamiętnienie rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej. Komisja Edukacji Narodowej została powołana na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 14 października 1773 roku. Początkowo pełna nazwa komisji brzmiała: Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca. Warto wiedzieć, że Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i w Europie i umożliwiła odejście od katolickiego systemu nauczania wdrożonego wcześniej przez zakon Jezuitów.

W Polsce 14 października to nie tylko szkolne apele, ale również dzień, w którym Minister Edukacji Narodowej oznacza nauczycieli złotymi, srebrnymi lub brązowymi Krzyżami Zasługi, wręcza medale Komisji Edukacji Narodowej i inne nagrody Ministra Edukacji Narodowej. Również dyrektorzy szkół i kuratorzy oświaty mogą tego dnia odznaczyć nauczyciela.

Oprócz Dnia Komisji Edukacji Narodowej w październiku wypada również Światowy Dzień Nauczyciela (World Teachers' Day), święto organizowane pod patronatem UNESCO od 1994 roku. Światowy Dzień Nauczyciela wypada 5 października i jest formą upamiętnienia podpisania Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela. W Polsce większość szkół nie obchodzi Światowego Dnia Nauczyciela, ale jest on czasem celebrowany przez nauczycieli akademickich.

Dzień Nauczyciela jest obchodzony w różne dni w różnych krajach. W Hiszpanii Dzień Nauczyciela wypada 27 listopada, w Brazylii 15 października, w Meksyku 15 maja, a na Ukrainie ma charakter ruchomy i obchodzony jest w pierwszą niedzielę października. Obchody Dnia Nauczyciela w niektórych krajach mają głęboką tradycję lub są zakorzenione w innych wydarzeniach. W Tajwanie Dzień Nauczyciela celebrowany jest 28 września, w urodziny Konfucjusza. Tego dnia nie tylko uczniowie, ale i władze oraz zwykli mieszkańcy składają hołd chińskiemu filozofowi, a obchodom święta towarzyszą skomplikowane rytuały. W Indiach również Dzień Nauczyciela związany jest w uhonorowaniem jednego z filozofów: przypada 5 września, w rocznicę urodzin filozofa i zasłużonego prezydenta Indii Sarvepalli Radhakrishnana. W Albanii święto nauczycieli połączone jest z rocznicą powstania pierwszej świeckiej szkoły, w której wykładano po albańsku (7 marca 1887), a obchody przypominają trochę polski Dzień Nauczyciela - uczniowie dają nauczycielom drobne upominki i śpiewają zadedykowane im piosenki.