Dzień Edukacji Narodowej 2020

Dzień Edukacji Narodowej - znany również jako Dzień Nauczyciela - obchodzimy w Polsce 14 października. Tego dnia uczniowe składają życzenia, wręczają kwiaty i drobne upominki swoim nauczycielom i wychowawcom.

To dzień, którego wypatrują nie tylko pedagodzy, ale również uczniowie: 14 października w większości szkół nie ma typowych lekcji, zamiast tego organizowane są apele, przedstawienia i spotkania z nauczycielami umożliwiające uczniom złożenie życzeń.

Dzień Nauczyciela obchodzimy w Polsce od 1972 roku, dziesięć lat później zmieniono nazwę na Dzień Edukacji Narodowej, jednak dalej nazywany jest Dniem Nauczyciela . Datę, 14 października, wybrano na upamiętnienie rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej. Komisja Edukacji Narodowej została powołana na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 14 października 1773 roku. Początkowo pełna nazwa komisji brzmiała: Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca. Warto wiedzieć, że Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i w Europie i umożliwiła odejście od katolickiego systemu nauczania wdrożonego wcześniej przez zakon Jezuitów.

W Polsce 14 października to nie tylko szkolne apele, ale również dzień, w którym Minister Edukacji Narodowej oznacza nauczycieli złotymi, srebrnymi lub brązowymi Krzyżami Zasługi, wręcza medale Komisji Edukacji Narodowej i inne nagrody Ministra Edukacji Narodowej. Również dyrektorzy szkół i kuratorzy oświaty mogą tego dnia odznaczyć nauczyciela.

Oprócz Dnia Komisji Edukacji Narodowej w październiku wypada również Światowy Dzień Nauczyciela (World Teachers' Day), święto organizowane pod patronatem UNESCO od 1994 roku. Światowy Dzień Nauczyciela wypada 5 października i jest formą upamiętnienia podpisania Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela . W Polsce większość szkół nie obchodzi Światowego Dnia Nauczyciela, ale jest on czasem celebrowany przez nauczycieli akademickich.

Dzień Nauczyciela jest obchodzony w różne dni w różnych krajach. W Hiszpanii Dzień Nauczyciela wypada 27 listopada, w Brazylii 15 października, w Meksyku 15 maja, a na Ukrainie ma charakter ruchomy i obchodzony jest w pierwszą niedzielę października. Obchody Dnia Nauczyciela w niektórych krajach mają głęboką tradycję lub są zakorzenione w innych wydarzeniach. W Tajwanie Dzień Nauczyciela celebrowany jest 28 września, w urodziny Konfucjusza. Tego dnia nie tylko uczniowie, ale i władze oraz zwykli mieszkańcy składają hołd chińskiemu filozofowi, a obchodom święta towarzyszą skomplikowane rytuały. W Indiach również Dzień Nauczyciela związany jest w uhonorowaniem jednego z filozofów: przypada 5 września, w rocznicę urodzin filozofa i zasłużonego prezydenta Indii Sarvepalli Radhakrishnana. W Albanii święto nauczycieli połączone jest z rocznicą powstania pierwszej świeckiej szkoły, w której wykładano po albańsku (7 marca 1887), a obchody przypominają trochę polski Dzień Nauczyciela - uczniowie dają nauczycielom drobne upominki i śpiewają zadedykowane im piosenki.

Copyright © Agora SA