Sylwester 2020

Sylwester, czyli wigilię Nowego Roku obchodzimy 31 grudnia, a mówiąc o zabawie sylwestrowej mamy na myśli wieczór z 31 grudnia na 1 stycznia. Nazwa Sylwester pochodzi od świętego papieża Sylwestra I, którego wspomnienie w Kościele katolickim obchodzone jest w ostatni dzień roku - według podań święty Sylwester zmarł 31 grudnia 335 roku w Rzymie.

SylwesterTOMASZ RYTYCH

Sylwester kojarzy nam się z przyjęciami, imprezami, tańcami do rana, tradycyjnym odliczaniem do północy, sztucznymi ogniami i kieliszkiem szampana. Jednak sylwestrowych tradycji jest o wiele więcej - i często zależą od kraju albo regionu. W Hiszpanii słynna jest tradycja zjadania dwunastu winogron podczas odliczania do północy i początku Nowego Roku. Dwanaście winogron ma zapewnić szczęście na dwanaście miesięcy. Niektórzy dodają jeszcze zasadę, by z każdym zjedzonym winogronem pomyśleć życzenie. Grecy natomiast na sylwestra pieką specjalne ciasto, zwane ciastem świętego Bazylego, w którym ukryta jest moneta. Ten, kto dostanie kawałek z monetą może się spodziewać, że Nowy Rok będzie wyjątkowo udany. We Włoszech na sylwestrowej kolacji koniecznie musi znaleźć się soczewica - wtedy nie będziemy mieć kłopotów finansowych. W Argentynie mówi się, że w nowy rok należy wejść prawą nogą, dlatego przy sylwestrowym odliczaniu podnoszą prawą nogę, żeby z wybiciem północy wejść nią nowy rok. W Stanach Zjednoczonych nowy rok wita się pocałunkiem - dlatego jeżeli chcemy spędzić Sylwestra po Amerykańsku to z wybiciem dwunastej możemy spodziewać się całusa. W Sylwestra ważny jest także ubiór - i nie chodzi tu o dylemat czy założyć małą czarną, czy coś wygodniejszego. W Brazylii wiele osób świętuje 31 grudnia ubrana na biało. Dlaczego? Według przesądów w ten sposób odganiają złe duchy. Na Filipinach natomiast imprezowicze na szczęście zakładają ubrania z motywem koła, w grochy albo kropki. W wielu krajach przyjmuje się, że w Sylwestra trzeba założyć coś nowego - najlepiej jeszcze z metką! Ważne także to, co pod naszą kreacją: czerwona bielizna ma zapewnić szczęście w miłości przez cały nadchodzący rok.

Sylwestrowe tradycje i obyczaje różnią się od siebie w zależności od kraju czy regionu, jednak prawie wszędzie jest to wieczór spędzony z bliskimi albo rodziną, z którą składamy sobie noworoczne życzenia gdy tylko wybije północ. Jeżeli składamy życzenia komuś, kogo dobrze znamy, to warto nie ograniczać się do Szczęśliwego Nowego Roku!, ale pomyśleć o czym naprawdę marzy nasz przyjaciel albo przyjaciółka i złożyć mu albo jej bardziej spersonalizowane życzenia: podróży, awansu w pracy albo powodzenia w związku. Sylwestrowa noc jest inna niż reszta roku - zazwyczaj pozwalamy sobie na więcej luzu i zabawy. Jednocześnie jednak snujemy plany i często deklarujemy noworoczne postanowienia. Co prawda badania pokazują, że w postanowieniach nie za często udaje nam się wytrwać, ale zawsze warto próbować zamienić złe nawyki na dobre.