Dzień Babci 2020

W Dniu Babci, obchodzonym w Polsce 21 stycznia, wnuki składają swoim babciom życzenia, dają kwiaty, laurki i drobne prezenty, zazwyczaj przygotowane własnoręcznie. W niektórych szkołach na Dzień Babci organizowane są przedstawienia i występy dedykowane babciom i dziadkom. Dzień później, 22 stycznia, w Polsce obchodzony jest Dzień Dziadka, dlatego te dwa święta bywają czasem łączone.

Dzień Babci

W Polsce babcie zawdzięczają swoje święto tygodnikowi Kobieta i Życie . To właśnie w tym tygodniku, w 1964 roku pojawił się pomysł obchodzenia Dnia Babci, a rok później ideę podchwycił Express Poznański . Poznań odegrał ważną rolę w spopularyzowaniu Dnia Babci i ustaleniu daty: 21 stycznia 1965 roku występowała w Poznaniu aktorka Mieczysława Ćwiklińska, która na scenie grała rolę babci. W tym dniu wypadały jej 85 urodziny i redaktor Expressu Poznańskiego wręczając jej kwiaty i tort argumentował, że to też z okazji Dnia Babci. Następnie o Dniu Babci zaczął pisać Express Wieczorny - i od ponad 50 lat Dzień Babci jest stałym świętem w kalendarzu.

Również w Bułgarii i Brazylii Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia, ale w innych państwach data Dnia Babci jest różna - podobnie jak geneza tego święta. Ciekawą historię ma Dzień Babci we Francji - powstał jako promocja popularnej kawy. Dzień Babci, czyli La fete des grands-meres został zapoczątkowany w 1987 roku przez markę kawy Café Grand'Mere, kawa była reklamowana jako idealna do spotkania z babcią przy kawałku ciasta. Francuzi obchodzą Dzień Babci w pierwszą niedzielę marca. We Włoszech nie ma osobno Dnia Babci i Dnia Dziadka, ale Dzień Dziadków, który obchodzony jest 2 października, czyli tego samego dnia, którego w Kościele katolickim celebruje się Dzień Aniołów Stróżów. Dzień Dziadków zamiast Dnia Babci i Dnia Dziadka to popularne rozwiązanie: podobnie jest w Wielkiej Brytanii (obchodzony w pierwszą niedzielę października), w Australii (pierwsza niedziela listopada), w Estonii, czy w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W Stanach Zjednoczonych święto obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy (Labour Day), które wypada we wrześniu. Amerykańscy dziadkowie mają nawet specjalny hymn na swoją cześć (A Song for Grandma and Grandpa ) i kwiat: niezapominajkę.

Niezależnie od tego, kiedy w kalendarzu wpisany mamy Dzień Babci, warto spędzić ze swoimi dziadkami trochę czasu. Ucieszą się nie tylko z prezentów (na przykład dobrej książki, ładnej broszki, ciepłego szala lub butelki wina), ale z rozmowy, spaceru, wspólnego wyjścia do teatru albo do kina. Babcia doceni również własnoręcznie zrobione podarunki albo wspólne zdjęcie oprawione w elegancką ramkę. Szczególnie dzieci mogą przygotować wspaniały własnoręcznie zrobiony prezent, pomóc upiec ciasteczka lub przygotować na wizytę u babci wierszyk albo piosenkę. Babcie, które aktywnie biorą udział w życiu rodziny, pomagają i opiekują się wnukami mogą czuć się niedocenione. Wykorzystajmy ten dzień, żeby pokazać im, że jesteśmy wdzięczne lub wdzięczni za ich miłość.

Copyright © Agora SA