Narodowe 安i皻o Niepodleg這軼i 2020

Narodowe 安i皻o Niepodleg這軼i to 鈍i皻o pa雟twowe obchodzone w Polsce, co roku, dnia 11 listopada. Jest to dzie wolny od pracy. 安i皻o upami皻nia odzyskanie niepodleg這軼i przez Polsk w roku 1918, czyli po 123 latach zabor闚 (od roku 1795 do roku 1918 - kiedy to Polska by豉 pod zaborami Rosji, Austrii i Prus). Pocz徠kowo 鈍i皻o zosta這 ustanowione przed II Wojn 安iatow, ustaw z 23 kwietnia 1937, po II Wojnie 安iatowej zosta這 zniesione ustaw Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945. Przywr鏂ono je dopiero w roku 1989. Obecnie jest to jedno z najwa積iejszych 鈍i徠 pa雟twowych w Polsce.

Obchody Święta Niepodległości - 11 listopada. Fot. Pawel Malecki / Agencja Gazeta  SLOWA KLUCZOWE: swieto niepodleglosci swieto narodowe obchodyPAWEŁ MAŁECKI

11 listopada został wybrany na dzień Święta Niepodległości, ponieważ tego dnia w roku 1918 zawarto rozejm w Compiegne; rozejm ten oznaczał zakończenie I wojny światowej i ostateczną porażkę Niemiec. Natomiast 10 listopada do Warszawy przybył marszałek Józef Piłsudski. Po roku 1989 Dzień Niepodległości powrócił do Polski zyskując bardzo uroczysty charakter. Kluczowym punktem obchodów tego święta jest plac marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, na którym znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Wielu Polaków postanawia spędzić ten dzień aktywnie i okazać szacunek ojczyźnie wysiłkiem fizycznym: w Warszawie odbywa się na przykład dziesięciokilometrowy Bieg Niepodległości. Głównemu biegowi towarzyszą również zawody na rolkach, wózkach inwalidzkich i z marsze z kijkami do nordic walking. Odbywają się msze za ojczyznę, w których wierzący modlą się o Polskę. Z reguły głowa państwa - prezydent składa kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. W samo południe zaś odbywa się uroczysta zmiana warty pod Grobem Nieznanego Żołnierza. W uroczystościach na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego co roku biorą udział najważniejsze osoby w państwie takie jak prezydent, premier czy marszałek sejmu. Tego dnia prezydent również odznacza osoby zasłużone państwu i społeczeństwu. Osoby te odznaczane są np. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski lub Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Liczne imprezy historyczne organizowane są również przez muzea i biblioteki. Z okazji Dnia Niepodległości w Warszawie odbywa się również defilada historyczna. Podczas defilady w Święto Niepodległości parę setek ludzi w ubiorach i z rekwizytami z epoki wyrusza z placu Piłsudskiego, a kończy przemarsz pod Muzeum Wojska Polskiego. Rekonstruktorzy występują w mundurach np. powstańców listopadowych, szwadronu kolarzy, czy powstańców warszawskich.

W Warszawie w Święto Niepodległości odbywa się także co roku Marsz Niepodległości - największy marsz w tym dniu w Polsce. Organizatorami tej manifestacji narodowej są Młodzież Wszechpolska i Obóz Narodowo-Radykalny. Do roku 2009 w Marszu Niepodległości uczestniczyło tylko kilkaset osób związanych ze środowiskami narodowymi. W roku 2010 w marszu uczestniczyło już 10 tysięcy osób. Niestety przemarszom często towarzyszą incydenty takie jak demolowanie mienia publicznego, zamieszki i bójki. Istnieją także inne formy celebrowania tego specjalnego dla Polski dnia: od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego organizowany jest Koncert Niepodległości. We Wrocławiu odbywa się Radosna Parada Niepodległości a w Gdańsku Parada Niepodległości.