Długie weekendy 2016

Panując wyjazdy na nadchodzący rok, wielu z nas zastanawia się kiedy w 2016 roku wypadają długie weekendy. O długim weekendzie mówimy w sytuacji, w której dzień wolny od pracy przypada na dzień sąsiadujący z sobotą lub niedzielą. Co ciekawe, dawniej długim weekendem nazywano po prostu sobotę i niedzielę - tak działo się w latach 70., gdy obowiązywała zasada jednej wolnej soboty w miesiącu.

Coraz częściej planujemy urlopy jak najwcześniej, co umożliwia skorzystanie z różnego rodzaju promocji. Dlatego gdy odpowiednio wcześnie zainteresujemy się w jakie dni tygodnia wypada 1 i 3 to już zimą można zacząć planować wyjazd na majówkę. Kiedy w 2016 roku wypadają długie weekendy? Pierwszy wypoczynek możemy zaplanować na sam początek 2016 roku. 1 stycznia, który jest ustawowo dniem wolnym od pracy wypada w piątek, więc już wtedy tworzy się tak zwany długi weekend. Niestety święto Trzech Króli wypada w środę, więc żeby przedłużyć odpoczynek koniecznie jest wzięcie co najmniej 2 dni urlopu.

Kalendarz długich weekendów w 2016 r.

Legenda:

Kolor zielony - dni wolne. Kolor pomarańczowy - dni pracujące, wymagają urlopu do przedłużenia weekendu.

Wielkanoc każdego roku przypada na te same dni tygodnia, więc kolejną okazją do przedłużenia weekendu może być dopiero początek maja. Niestety Święto Państwowe 1 maja wypada w niedzielę, a Święto Narodowe Trzeciego Maja we wtorek, więc jeżeli chcemy w tym okresie wybrać się na majówkę, to konieczne będzie wzięcie urlopu na poniedziałek. Święto Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki), które w 2016 roku wypada 15 maja jest zawsze świętem przypadającym na niedzielę, więc nie stwarza okazji do przedłużenia weekendu. Natomiast w maju czeka nas inne święto - Boże Ciało - które zazwyczaj wypada w czerwcu. Tym razem Dzień Bożego Ciała będziemy świętować w czwartek 26 maja, więc gdy weźmiemy urlop na piątek 27 maja, to weekend możemy przedłużyć do czterech dni.

Typowy długi weekend czeka nas w sierpniu. 15 sierpnia przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które w 2016 roku wypada w poniedziałek, tworząc tym samym trzydniowy weekend. Listopadowe święta będą kolejną okazją do dłuższego wypoczynku. 1 listopada wypada we wtorek, więc w sytuacji w której weźmiemy urlop na poniedziałek, 31 października, weekend będzie trwać aż cztery dni, od soboty do wtorku. 11 listopada, czyli Święto Niepodległości wypada w piątek, tworząc kolejny typowy długi weekend. Jeżeli ktoś planuje przedłużony zimowy wypoczynek w święta Bożego Narodzenia, to 2016 rok nie zapowiada się korzystnie: Wigilia wypada w sobotę, Boże Narodzenie w niedzielę, więc weekend przedłużony jest tylko o poniedziałek, kiedy obchodzimy drugi dzień świąt.

Wszystkie dni wolne, które w 2016 roku wypadają w weekend - wypadają jednocześnie w niedzielę, więc w 2016 roku pracodawca nie będzie wyznaczać dodatkowych dni wolnych za święto przypadających w sobotę. Pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy w 2016 roku będą pracować tyle samo dni co w roku 2015.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.