Wielka Sobota 2020

Wielka Sobota należy do świąt ruchomych, co oznacza, że nie ma jednej, stałej daty. Jest przedostatnim dniem Wielkiego Tygodnia, dniem poprzedzającym Wielkanocną niedzielę.

Wielka SobotaFot. Mirosław Maciąg

Wielka Sobota to czas zadumy i przygotowania do Wielkanocy. Ponadto ma być uczczeniem pamięci Jezusa Chrystusa i czasem żałoby po jego ukrzyżowaniu. Jest to jedno z dwóch dni w ciągu całego roku, podczas których nie odprawia się Mszy Świętej.

Wielka Sobota - obchody

Wierni w Wielką Sobotę gromadzą się w kościołach na tak zwanych czuwaniach. W świątyni przygotowane jest wówczas specjalne miejsce, zwane Grobem Pańskim, w którym umieszczony jest Najświętszy Sakrament, który adorują poprzez modlitwę, zadumę. Polską tradycją jest czuwanie przy grobie harcerzy lub żołnierzy, którzy symbolicznie mają pilnować spokoju zmarłego.

W Wielką Sobotę organizowane jest święcenie pokarmów. W wiklinowych koszykach wierni przynoszą tak zwaną święconkę, na którą składają się m.in.: jajka (symbol nowego życia), sól (symbol ochrony przed zepsuciem), wędlinę, chrzan, chleb, baranka z cukru lub masła, świąteczne ciasta. To wszystko znajduje się nazajutrz na stole podczas uroczystego wielkanocnego śniadania i tymi symbolicznymi ilościami rodzina dzieli się między sobą, składając sobie życzenia, tuż przed rozpoczęciem obfitego śniadania.