Mikołajki 2020

Mikołajki, czyli Dzień Świętego Mikołaja sięga aż czasów Średniowiecznych. Z zapisów poczynionych w IX wieku przez pewnego opiekuna klasztoru i autora żywotu św. Mikołaja- Michała, święto to obchodzono już wówczas w Konstantynopolu (ok. 820 r.n.e.). Mikołajki to wspomnienie biskupa Mikołaja z Miry, który żył na przełomie III i IV wieku i zasłynął z licznych cudów, ale przede wszystkim dzięki pomocy najuboższym.

Mikołajek szuka Św. Mikołaja, Teatr Nowy w Nowym SączuMikołajek szuka Św. Mikołaja, Teatr Nowy w Nowym Sączu materiały Teatru Nowego w Nowym Sączu Dzień Św. Mikołaja

Sprawdź dzień 6 grudnia w kalendarzu .

W 1222 roku na Synodzie w Oksfordzie ustanowiono Dzień Świętego Mikołaja jako święto wyższej rangi. Z okazji Dnia Świętego Mikołaja wystawiano dla dzieci swego rodzaju przedstawienia, opowiadające o życiu i czynach biskupa Mikołaja. W XII. wieku zakonnice w Dzień Świętego Mikołaja roznosiły ubogim dzieciom prezenty składające się z orzechów i pomarańczy.

W XVII. wieku duchowni twierdzili, że wręczanie najmłodszym prezentów w Dzień Mikołaja powinno być przeniesione na Święta Bożego Narodzenia, by to postać nowo narodzonego Jezusa kojarzyła się im z tą właśnie czynnością. Do 1969 roku 6. grudnia był świętem obowiązkowym i wolnym od pracy, jednak Sobór Watykański II chciał znieść święta, podczas których celebruje się świętych, których istnienie i dokonania trudno historycznie udowodnić. Wówczas zaproponowano, by tak stało się z Dniem Mikołaja, jednak większość duchownych opowiedziała się za łagodniejszym rozwiązaniem, którym miała być dowolność obchodzenia tego święta.

Mikołajki - zwyczaje

Przez lata świętowania Dnia Świętego Mikołaja, zwanego później Mikołajkami, wykształciło się wiele zwyczajów związanych z tym świętem. Zawsze jednak legendarny biskup uważany był za patrona dzieci. W XVI wieku w Wielkiej Brytanii w Mikołajki w szkole miały rządzić dzieci, w związku z czym symbolicznie "wynosiły" one dyrektora z budynku. Od XV wieku to postać świętego Mikołaja miała przynosić dzieciom prezenty z okazji dnia swojego święta. Wizerunek biskupa przez lata był taki sam- starszy, przyodziany w biskupie szaty starszy mężczyzna z długą, siwą brodą, dzierżący w ręku pastorał. Od 1931 roku przedstawiany jest jako grubszy, starszy mężczyzna z białą brodą, w czerwonym ubraniu z wielkim workiem prezentów. Przyczyniła się do tego firma Coca-Cola upowszechniając taką właśnie sylwetkę świętego.

Na całym świecie w Mikołajki obdarowuje się dzieci prezentami, które zostawiane są albo w skarpecie powieszonej na kominku lub na oknie (Czechy, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone), w bucie (Austria), pod poduszką (Polska). Te, które były niegrzeczne mają dostać od Mikołaja rózgę.

Mikołajki w Polsce

W Polsce Mikołajki obchodzi się 6 grudnia. Jest to święto dedykowane głównie najmłodszym, których obdarowuje się prezentami pozostawianymi pod poduszką lub w skarpecie. W szkołach dzieci nawzajem kupują sobie podarunki (wcześniej losuje się osobę z klasy, której należy wybrać i kupić prezent).

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.