Święto Duchów - Halloween 2020

Dokładna geneza święta Halloween nie jest znana. Jedna z teorii mówi, że może ono pochodzić już z rzymskiego święta Pomony, które organizowano na cześć bóstwa owoców i nasion. Inna teza wskazuje na celtyckie święto Samhain. Podczas obrządków odprawianych ostatniego dnia października, Celtowie wierzyli, że granica między światem zmarłych a żywych zaciera się.

HalloweenHalloween Fot. Tomasz Fritz / Agencja Wyborcza.pl Fot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta

Sprawdź dzień 31 października w kalendarzu.

Wierzono, że od wschodu do zachodu słońca tego dnia ziemię nawiedzają złe duchy, więc by ochronić się przed ich mocą, składano ofiary bogowi Samhain, noszono ubrania pochodzenia zwierzęcego i w charakterystyczny sposób nacinano dynie, co miało być obroną przed tym, co nieznane i przerażające. Celtyccy kapłani mieli wówczas chodzić po domostwach, prosząc o dar jedzenia, a w przypadku odmowy, sprowadzać moc złych duchów na nieprzychylny dom. Palono również wysokie ogniska, w których składano ofiary z roślin, zwierząt, a nawet ludzi.

Masowe migracje ludności irlandzkiej sprawiły, że kultura mieszkańców Zielonej Wyspy, przeniosła się do Ameryki Północnej, a wraz z nią właśnie święto Halloween. Stało się tak już w latach 40. XIX wieku. W 1920 roku zorganizowano pierwszą paradę z okazji tego święta, natomiast do Europy przywędrowało ono dopiero w drugiej połowie XX wieku.

Jak świętuje się Halloween?

Obchody Halloween do dziś w większości nawiązują do początków tego święta. Dzieci przebrane za groźne postaci chodzą po domach z hasłem Cukierek albo psikus (Trick or treat ), domagając się słodyczy pod groźbą spłatania domownikom psikusa. Jest to nawiązanie do wędrowania przebranych druidów i proszenia o żywność. Do dziś wydrąża się dynie, z w których stawia się świece. Organizowane są liczne zabawy, parady, bale, podczas których zarówno dzieci, jak i dorośli bawią się w przebraniach, nawiązujących do mrocznego świata horrorów, fikcyjnych postaci literackich, które łączy jedno - mają budzić strach.

Halloween w Polsce

Halloween w Polsce nie jest tak popularnym świętem, jak na zachodzie Europy czy w Stanach Zjednoczonych. Ponadto spotyka się z nieustanną krytyką Kościoła Katolickiego, który zwraca uwagę na jego pogańskie pochodzenie i okultystyczne powiązania. Mimo to z roku na rok coraz częściej organizowane są liczne przedsięwzięcia związane z tym świętem: imprezy kulturalne, przedstawienia teatralne, parady, bale przebierańców.

Copyright © Agora SA