Dzień Ojca 2020

Pierwszy raz Dzień Ojca ogłoszono i świętowano 19 czerwca 1910 roku w Stanach Zjednoczonych, konkretnie w małym miasteczku Spokane w stanie Waszyngton.

Dzień OjcaDzień Ojca fot. 123rf

Sprawdź dzień 23 czerwca w kalendarzu.

Zainicjowała je Sonora Smart Dodd, córka weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Jej ojciec po śmierci żony samotnie wychowywał sześcioro swoich dzieci, mimo ciążącego na nim koszmaru wojny i trudów codziennego życia, którym musiał stawiać czoła. Sonora zapragnęła stworzyć święto analogiczne do powstałego trzy lata wcześniej Dnia Matki i zwrócić uwagę społeczeństwa na rolę, zadanie, poświęcenie i udział ojców w tworzenie, utrzymywanie rodziny oraz kształtowanie swoich dzieci. Dopiero pięćdziesiąt sześć lat później (1966) prezydent Stanów Zjednoczonych Lyndon Johnson uznał Dzień Ojca za święto państwowe, natomiast od 1972 roku obchodzone jest w U.S.A. w trzecią niedzielę czerwca.

Dzień Ojca w Polsce

W Polsce Dzień Ojca po raz pierwszy obchodzono w 1965 roku, jednak nigdy nie cieszył się aż tak ogromnym zainteresowaniem i popularnością, jak Dzień Matki (26 maja). Przywędrował do naszego kraju ze Stanów Zjednoczonych. Świętowany jest zazwyczaj przez złożenie życzeń ojcom, zakup upominków dla nich. Często staje się pretekstem do medialnej i publicystycznej dyskusji o roli współczesnego ojca w wychowaniu dzieci i tym, jak powinna ona wyglądać.

Dzień Ojca na świecie

W Stanach Zjednoczonych Dzień Ojca obchodzony jest w trzecią niedzielę czerwca. Ten sam zwyczaj przyjął się między innymi w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Chinach, Czechach, Argentynie, Turcji, Kanadzie, Bułgarii czy na Ukrainie. W Hiszpanii oraz we Włoszech Dzień Ojca obchodzony jest 18. marca w dzień św. Józefa (opiekuna Jezusa, głowy rodziny, w której dorastał). W Austrii ojcowie świętują w drugą niedzielę czerwca, zaś na Litwie w pierwszą. W Niemczech Dzień Ojca i Dzień Mężczyzny świętowany jest tego samego dnia (w kościelne święto Wniebowstąpienia Pańskiego).

Idea Dnia Ojca

Dzień Ojca jest świętem, które powinno być wyrażeniem wdzięczności, szacunku, podziwu dla ojców i uświadomienia im świadomości ich trudu włożonego w wychowanie swoich dzieci. Od lat jest również pretekstem do dyskusji o roli współczesnego ojca w rodzinie, w kontekście utrzymania rodziny, wychowania potomstwa, jak również roli w społeczeństwie.

Copyright © Agora SA