Dzień Edukacji Narodowej 2020

Dzień Nauczyciela jest stosunkowo młodym świętem w porównaniu do wielowiekowych tradycji innych świąt. Został uchwalony w 1972 roku jako święto polskiej oświaty i szkolnictwa wyższego. Dziesięć lat później (1982 r.) zmieniono jego oficjalną nazwę na Dzień Edukacji Narodowej.

Uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej , podczas których wręczono nagrody nauczycielom. ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DLOTO strony lokalne GW - ToruńMIKOŁAJ KURAS

Sprawdź dzień 14 października w kalendarzu.

Miał on uczcić rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszą nie tylko w Polsce, ale i w Europie, władzą oświatową odpowiadającą dzisiejszemu ministerstwu oświaty. KEN została powołana przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Obchody Dnia Nauczyciela

Na całym świecie obchodzi się Dzień Nauczyciela, jednak świętowany jest on w różnych terminach. Od 1994 roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Nauczyciela, któremu patronuje UNESCO i obchodzi się to święto 5 października i tak jest między innymi w Rosji. W innych państwach wygląda to różnie: Turcja- 24 listopada, Hiszpania- 27 listopada, Czechy- 28 marca, Meksyk- 15 maja, Brazylia- 15 października.

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień 14 października poświęcony jest wszystkim pracownikom oświaty. Na uroczystych galach nauczyciele, wykładowcy, pracownicy szkolnictwa otrzymują różnego rodzaju odznaczenia i wyróżnienia, np. medale Komisji Edukacji Narodowej, Krzyże Zasługi. W szkołach uczniowie organizują swoim nauczycielom obchody Dnia Nauczyciela- przygotowują przedstawienia, organizują prezenty dla swoich wychowawców i nauczycieli.

Ideą Dnia Edukacji Narodowej jest zwrócenie uwagi na trud i poświęcenie, jakim oddają się nauczyciele, wykładowcy w misji szerzenia wiedzy i kształtowania młodego, wykształconego pokolenia.