Sprawdź dzień 29 listopada w kalendarzu.
Święty Andrzej był jednym z dwunastu apostołów, jest świętym zarówno Kościoła katolickiego jak i prawosławnego, szczególnie w Cerkwi prawosławnej i w katolickich Kościołach wschodnich jest wyjątkowo ważną postacią. Jest patronem narodów słowiańskich i kilku państw, między innymi Hiszpanii, Rosji, Grecji oraz Szkocji, gdzie dzień świętego Andrzeja (30 listopada) jest świętem narodowym. To ludowe święto wypada tuż przed rozpoczęciem adwentu, jest więc świetną okazją do zabawy. Uważa się, że Andrzejki to dzień odpowiedni na odprawianie czarów – stąd popularność wróżb, które przede wszystkim mają zdradzić miłosną przyszłość młodych kobiet.
Dzisiaj wróżby Andrzejkowe traktowane są o wiele mniej poważnie niż dawniej. Andrzejki to przede wszystkim okazja do wspólnej zabawy – kluby coraz częściej organizują tego wieczoru specjalne atrakcje. Czasami wspólne wróżenie Andrzejkowe jest też organizowane w szkole.
Ponieważ historycznie Andrzejki były przeznaczone głównie dla dziewcząt, istnieje też ich męski odpowiednik, czyli Katarzynki. Katarzynki obchodzi się w nocy z 24/25 listopada, jednak ten zwyczaj jest o wiele mniej popularny niż Andrzejki.
Na czym polegają Andrzejkowe wróżby?
Najpopularniejsza to oczywiście lanie wosku. Wosk podgrzewamy i roztapiamy, a następnie przelewamy do miski z zimną wodą przez ucho od klucza. Współcześnie mało który klucz ma odpowiednie ucho, dlatego warto wcześniej poszperać w poszukiwaniu takiego klucza albo wyciąć symboliczny klucz z tektury. Wosk zastygnie w misce z zimną wodą i z kształtu, który powstanie wróżymy kim będzie nasz przyszły partner. Wróżyć można też z cienia rzuconego przez woskową figurę.
Inną popularną i łatwą do zorganizowania zabawą jest ustawianie po kolei butów od wybranego punktu w pomieszczeniu, aż do drzwi. Według wróżby, ta panna, której but pierwszy dotknie progu jako pierwsza wyjdzie za mąż.
Jedna z bardziej współczesnych wróżb polega na napisaniu imion płci przeciwnej na kartce i następnie odwróceniu jej na drugą stronę – tak, by nie było widać gdzie jest napisane które imię. Po przewróceniu kartki osoba wbijała szpilkę w wybrane miejsce – imię, które zostało przebite miało być imieniem przyszłego partnera.
Wróżyć można również z jabłek – osoby biorące udział we wróżbie obierają jabłka starając się, żeby skórka się nie przerwała. Im dłuższa skórka, tym większe powodzenie w miłości. Po obraniu można jeszcze rzucić skórkę za siebie: jeżeli utworzy ona kształt litery, to będzie to pierwsza litera imienia przyszłego partnera.
W różnych krajach zwyczaje Andrzejkowe wyglądają nieco inaczej. Przykładowo w Rumunii tradycyjna wróżba polega na tym, że młode dziewczyny kładą pod poduszkę 41 ziaren pszenicy – jeżeli przyśni im się, że ktoś próbuje ukraść ziarenka, oznacza to, że niedługo wyjdą za mąż. W Niemczech w nocy z 29. na 30. listopada trzeba spać nago – wtedy we śnie można zobaczyć tego jedynego. Również w Polsce wierzono, że dziewczyna w nocy z 29. na 30. listopada może ujrzeć przyszłego męża. Żeby tak się stało musiała jednak przez cały dzień modlić się do świętego Andrzeja i przestrzegać postu.