Wszystkich Świętych 2020

1 listopada w kościele Katolickim obchodzi się uroczystość Wszystkich Świętych - upamiętniającą wszystkich znanych i nieznanych świętych.

Sprawdź dzień 1 listopada w kalendarzu.

Ponieważ dzień Wszystkich Świętych wypada dzień przed Zaduszkami (Wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych) – większość tego dnia odwiedza groby bliskich. Zwyczaj wizyt na cmentarzu właśnie w uroczystość Wszystkich Świętych, a nie w Dzień Zaduszny wiąże się z faktem, że 1 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Podczas odwiedzin na cmentarzu najczęściej porządkujemy groby, ustawiamy na nich kwiaty i znicze, modlimy się i wspominamy zmarłych. Ponieważ 1 i 2 listopada cmentarze mogą być naprawdę oblegane, czasem warto przejść się tam dzień wcześniej lub później.

Uroczystość Wszystkich Świętych prawdopodobnie ma swoje początki w IV i V wieku – w tym okresie można zaobserwować zwiększony kult męczenników oraz coraz popularniejszy zwyczaj przenoszenia relikwii świętych. 13 maja 610 roku papież Bonifacy IV poświęcił męczennikom i Matce Bożej świątynię – Panteon – najpierw pogańską, przemienioną w kościół. Dlatego 13 maja oficjalnie stał się dniem upamiętniającym wszystkich zmarłych męczenników. W VIII wieku papież Grzegorz III przeniósł dzień Wszystkich Świętych z 13 maja na 1 listopada oraz otworzył kaplicę poświęconą Wszystkim Świętym, a nie tylko męczennikom. Natomiast papież Grzegorz IV zadecydował, żeby 1 listopada był dniem oddawania czci wszystkich świętych.

Ze względu na fakt, że 1 listopada większość z nas odwiedza groby bliskich, dzień Wszystkich Świętych jest ważny nie tylko dla osób wierzących. We Francji uroczystość Wszystkich Świętych jest znana jako La Toussaint, w krajach angielskojęzycznych jako All Saints' Day i tego dnia śpiewa się pieśń For All the Saints. Dzień przed uroczystością Wszystkich Świętych w Ameryce – i coraz częściej także w niektórych krajach Europy, włącznie z Polską – obchodzi się Halloween, podczas którego dzieci przebierają się i chodzą po domach prosząco o cukierki. Halloween może przypominać dzień Wszystkich Świętych w Portugalii. Według tradycji, 1 listopada w Portugalii dzieci chodzą od drzwi do drzwi, śpiewając pieśni i prosząc o słodycze, owoce i orzechy. Ten zwyczaj nazywa się Pao-por-Deus (chleb dla Boga) i ma swoje korzenie w pogańskich sposobach upamiętniania zmarłych.

Dzień Wszystkich Świętych pokrywa się z Meksykańskim Dniem Zmarłych – D~a de Muertos – obchodzonym 1 i 2 listopada. 1 listopada jest poświęcony głównie zmarłym dzieciom i noworodkom, a 2 listopada dorosłym. W przeciwieństwie uroczystości Wszystkich Świętych i Zaduszek, które obchodzimy pełni zadumy, w ciszy i często smutku – Meksykański Dzień Zmarłych jest radosnym świętem. D~a de Muertos w ostatnich latach zyskuje rozgłos i coraz częściej można natknąć się na charakterystyczne dla tego święta symbole, np. kolorowe czaszki, wymyślne dekoracje kwiatowe. Wesołość i żywa kolorystyka Dnia Zmarłych w Meksyku wciąż mogą jednak zaskakiwać osoby, które są przyzwyczajone by wspomnienie zmarłych było pełne melancholii i spokojnej zadumy.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.