Święto Myśliwych 2020

Święto Myśliwych - występujące też pod nazwami: Hubertus, Dzień św. Huberta, hubertowiny - obchodzone jest w okolicach 3 listopada, ponieważ tego dnia w Kościele katolickim występuje wspomnienie liturgiczne świętego Hubera, patrona myśliwych. Jednak święty Hubert to nie tylko patron myśliwych, ale również leśników, strzelców i jeźdźców, którzy razem z myśliwymi świętują hubertowiny.
Myśliwy
Myśliwy KWP Policja
Święto Myśliwych

Dla myśliwych Hubertus jest okazją do świętowania początku sezonu polowań (okres jesień/zima) i prośby do świętego Huberta o udane polowania, a dla jeźdźców jest to zakończenie sezonu.

Dzień świętego Huberta jest hucznie obchodzony w gronie myśliwych i jeźdźców. Świętowanie zaczyna się zazwyczaj od mszy świętej - często jest to msza odprawiana nie w kościele, ale przy leśnej kapliczce. Zdarza się, że w takiej mszy myśliwi biorą udział ze swoimi zwierzętami: psamim końmi i sokołami. Po mszy nadchodzi czas na się wspólne polowania i gonitwy. Podczas gonitwy ściga się lisa , czyli wytypowanego jeźdźca, który ma przyczepiony do ramienia ogon lisa. Gonitwę wygrywa ten jeździec, który zerwie lisi ogon - a jako część nagrody w przyszłym roku sam może być lisem . Czasami zamiast gonitwy organizuje się poszukiwanie lisiej kity, która wcześniej została ukryta w lecie, a na drodze uczestnicy napotykają różne przeszkody mające odstraszyć konia. Po polowaniach i gonitwach w Dniu świętego Huberta urządza się wspólną biesiadę przy ognisku, z bigosem i dereniówką. Hubertowiny obchodzi się w Polsce od XVIII wieku. O obchodach Święta Myśliwych wspomina nawet Adam Mickiewicz, pisząc w Panu Tadeuszu :

Do księdza plebana Dać znać, dodał pan Sędzia, żeby jutro z rana Mszę miał w kaplicy leśnej; króciuchna oferta Za myśliwych, msza zwykła świętego Huberta.

Ten dzień to dla każdego koła łowieckiego wyjątkowe święto. W Polsce kół łowieckich jest ponad 2500, a do Polskiego Związku Łowieckiego należy ponad 150 tysięcy członków. W Polskim Związku Łowieckim funkcjonują różne kluby, np.: powstały w latach 70. Krajowy Klub Sokolników i Ochrony Ptaków Drapieżnych Polskiego Związku Łowieckiego - Gniazdo Sokolników . Klub "Gniazdo Sokolników" skupia około 100 fanów sokolnictwa.

Ciekawa jest legenda dotycząca patrona myśliwych, czyli Świętego Hubert. Święty Hubert żył na przełomie VII i VIII wieku, był biskupem w Belgii. Według legendy od dziecka był wielkim fanem polowań i łowów, podobnie jak jego ojciec. Hubert nawrócił się na chrześcijaństwo po tym, jak w Wielki Piątek zobaczył wyjątkowego białego jelenia - a w porożu jelenia widniał gorejący krzyż. To wyjątkowe zdarzenie sprawiło, że Hubert, wcześniej prowadzący hulaszczy tryb życia, przestał polować i zajął się służbą Bogu, by w końcu zostać biskupem. Najpopularniejszy wizerunek świętego Huberta to ten, gdy widzi jelenia z krzyżem w porożu - warto zobaczyć prace Jerzego Kossaka, który przedstawia tę scenę. Święty Hubert doczekał się nawet swojego przysłowia: Kiedy swego czasu goły los nastaje, święty Hubert z lasu cały obiad daje .

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.