Sylwester 2020

Sylwester, czyli wigilię Nowego Roku obchodzimy 31 grudnia, a mówiąc o zabawie sylwestrowej mamy na myśli wieczór z 31 grudnia na 1 stycznia. Nazwa Sylwester pochodzi od świętego papieża Sylwestra I, którego wspomnienie w Kościele katolickim obchodzone jest w ostatni dzień roku - według podań święty Sylwester zmarł 31 grudnia 335 roku w Rzymie.
Mróz nie przestraszył lublinian, którzy tłumnie zjawili się w sylwestrową noc na Placu Litewskim, aby wspólnie świętować nadejście nowego roku. Pośród scenografii, którą stworzył lubelski plastyk Jarosław Koziara w sercu miasta stanęły trzy sceny. Rozgrzewka przed imprezą rozpoczęła się o godz. 20, kiedy zmarzniętych lublinian gorącą muzyka starali się rozgrzać dj Papa Zura i lubelska grupa bębniarska Sambasim. O godz. 23 kiedy wszystkie sceny zaczęli zajmować artyści na Placu Litewskim zgromadził się już spory tłum. - To świetna alternatywa dla drogich i sztampowych koncertów pseudogwiazd. Lepiej zrobić cos oryginalnego. I za to właśnie lubię Lublin - zachwycała się pani Elżbieta, która na Plac Litewski przyszła z całą rodziną. O północy standardowo nad niebem rozbłysły fajerwerki, zabrakło jednak tradycyjnych życzeń, które zwykle składał prezydent lub jeden z jego przedstawicieli. Impreza na Placu Litewskim trwała do godz. 1. Przed mieszkańcami wystąpiło blisko stu tancerzy ognia i artystów światła z całej Polski. Pokaz łączył w sobie sztukę współczesnego cyrku, iluzji, żonglerki i tańca.
Mróz nie przestraszył lublinian, którzy tłumnie zjawili się w sylwestrową noc na Placu Litewskim, aby wspólnie świętować nadejście nowego roku. Pośród scenografii, którą stworzył lubelski plastyk Jarosław Koziara w sercu miasta stanęły trzy sceny. Rozgrzewka przed imprezą rozpoczęła się o godz. 20, kiedy zmarzniętych lublinian gorącą muzyka starali się rozgrzać dj Papa Zura i lubelska grupa bębniarska Sambasim. O godz. 23 kiedy wszystkie sceny zaczęli zajmować artyści na Placu Litewskim zgromadził się już spory tłum. - To świetna alternatywa dla drogich i sztampowych koncertów pseudogwiazd. Lepiej zrobić cos oryginalnego. I za to właśnie lubię Lublin - zachwycała się pani Elżbieta, która na Plac Litewski przyszła z całą rodziną. O północy standardowo nad niebem rozbłysły fajerwerki, zabrakło jednak tradycyjnych życzeń, które zwykle składał prezydent lub jeden z jego przedstawicieli. Impreza na Placu Litewskim trwała do godz. 1. Przed mieszkańcami wystąpiło blisko stu tancerzy ognia i artystów światła z całej Polski. Pokaz łączył w sobie sztukę współczesnego cyrku, iluzji, żonglerki i tańca. TOMASZ RYTYCH
TOMASZ RYTYCH

Sylwester kojarzy nam się z przyjęciami, imprezami, tańcami do rana, tradycyjnym odliczaniem do północy, sztucznymi ogniami i kieliszkiem szampana. Jednak sylwestrowych tradycji jest o wiele więcej - i często zależą od kraju albo regionu. W Hiszpanii słynna jest tradycja zjadania dwunastu winogron podczas odliczania do północy i początku Nowego Roku. Dwanaście winogron ma zapewnić szczęście na dwanaście miesięcy. Niektórzy dodają jeszcze zasadę, by z każdym zjedzonym winogronem pomyśleć życzenie. Grecy natomiast na sylwestra pieką specjalne ciasto, zwane ciastem świętego Bazylego, w którym ukryta jest moneta. Ten, kto dostanie kawałek z monetą może się spodziewać, że Nowy Rok będzie wyjątkowo udany. We Włoszech na sylwestrowej kolacji koniecznie musi znaleźć się soczewica - wtedy nie będziemy mieć kłopotów finansowych. W Argentynie mówi się, że w nowy rok należy wejść prawą nogą, dlatego przy sylwestrowym odliczaniu podnoszą prawą nogę, żeby z wybiciem północy wejść nią nowy rok. W Stanach Zjednoczonych nowy rok wita się pocałunkiem - dlatego jeżeli chcemy spędzić Sylwestra po Amerykańsku to z wybiciem dwunastej możemy spodziewać się całusa. W Sylwestra ważny jest także ubiór - i nie chodzi tu o dylemat czy założyć małą czarną, czy coś wygodniejszego. W Brazylii wiele osób świętuje 31 grudnia ubrana na biało. Dlaczego? Według przesądów w ten sposób odganiają złe duchy. Na Filipinach natomiast imprezowicze na szczęście zakładają ubrania z motywem koła, w grochy albo kropki. W wielu krajach przyjmuje się, że w Sylwestra trzeba założyć coś nowego - najlepiej jeszcze z metką! Ważne także to, co pod naszą kreacją: czerwona bielizna ma zapewnić szczęście w miłości przez cały nadchodzący rok.

Sylwestrowe tradycje i obyczaje różnią się od siebie w zależności od kraju czy regionu, jednak prawie wszędzie jest to wieczór spędzony z bliskimi albo rodziną, z którą składamy sobie noworoczne życzenia gdy tylko wybije północ. Jeżeli składamy życzenia komuś, kogo dobrze znamy, to warto nie ograniczać się do Szczęśliwego Nowego Roku! , ale pomyśleć o czym naprawdę marzy nasz przyjaciel albo przyjaciółka i złożyć mu albo jej bardziej spersonalizowane życzenia: podróży, awansu w pracy albo powodzenia w związku. Sylwestrowa noc jest inna niż reszta roku - zazwyczaj pozwalamy sobie na więcej luzu i zabawy. Jednocześnie jednak snujemy plany i często deklarujemy noworoczne postanowienia. Co prawda badania pokazują, że w postanowieniach nie za często udaje nam się wytrwać, ale zawsze warto próbować zamienić złe nawyki na dobre.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.