To święto upamiętniające sakrament Eucharystii, Ostatniej Wieczerzy na której nastąpiło przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Boże Ciało to święto ruchome, nie ma ustalonej stałej daty. To, którego dnia obchodzi się w danym roku Boże Ciało zależy od daty Wielkanocy - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej wypada zawsze 60 dni po Wielkanocy.
Jak na święta kościelne, Boże Ciało wprowadzone zostało stosunkowo niedawno - pretekstem do ustanowienia święta było widzenie świętej Julianny z Cornillon. Święta Julianna, przeorysza w klasztorze w Mont Cornillon zobaczyła jasną tarczę z ciemną plamą. Jej wizję zinterpretowano jako znak, że w kalendarzu powinien znaleźć się dzień poświęcony Najświętszemu Sakramentowi. W 1246 roku biskup Robert z Thourotte ustanowił takie święto, początkowo tylko dla diecezji w Liege, jednak następnie objęło całą Germanię. W 1264 roku papież Ubran IV chciał ustanowić tę uroczystość dla całego Kościoła, jednak z powodu śmierci papieża, bulla w której znajdował się zapis o ustanowieniu święta - nie została ogłoszona. Wspomnianą bullę umieścił papież Jan XXII w 1317 i tym samym święto Bożego Ciała znalazło się w kalendarzu liturgicznym.
Do Polski święto zawędrowało w 1320 roku, dzięki biskupowi Nankierowi, który wprowadził je w diecezji Krakowskiej. Jednak uroczystość zaczęto obchodzić w całej Polsce dopiero po synodzie gnieźnieńskim w 1420 roku. Dzisiaj Boże Ciało kojarzy się przede wszystkim z procesją eucharystyczną. Na drodze procesji ustawione są cztery ołtarze, przy których zatrzymuje się procesja i odczytywane są cztery fragmenty Ewangelii opowiadające o Eucharystii. Procesja zwykle jest bardzo uroczysta, droga przemarszu procesji jest odpowiednio oznaczona i przyozdobiona, wierni zakładają czasem ludowe stroje, biorą w niej udział dzieci, które m.in. sypią kwiaty. Dla wspólnoty parafialnej to ważne święto, dla wszystkich wiernych jest okazją do okazania swojej wiary. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Boże Ciało jest świętem nakazanym, co oznacza, że wierni mają tego dnia obowiązek uczestniczenia w mszy świętej. Inne święta nakazane to między innymi Uroczystość Objawienia Pańskiego, Uroczystość Wszystkich Świętych, Uroczystość Narodzenia Pańskiego, oraz wszystkie niedziele. Planując ten dzień warto sprawdzić wcześniej które ulice mogą być zamknięte ze względu na procesję.
Z Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej związane jest inne święto - Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Podobnie jak Boże Ciało jest to święto ruchome i wypada w piątek po drugiej niedzieli po Zesłaniu Ducha Świętego, czyli w pierwszy piątek osiem dni uroczystości Bożego Ciała. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa jest obchodzona w całym Kościele dopiero od XIX wieku. W Polsce nie jest dniem wolnym od pracy.