Dzień Matki 2020

Dzień Matki to międzynarodowe święto, które ma na celu wyrażenie szacunku dla wszystkich mam. W tym dniu dzieci dziękują mamom za ciężką pracę, wsparcie i wychowanie. Święto jest obchodzone raz na rok, w różnych krajach Dzień Matki obchodzi się w inne dni - w Polsce święto jest obchodzone wiosną, 26 maja.
Dzień Matki 2016 zbliża się wielkimi krokami, to najwyższy czas, aby pomyśleć o prezencie dla mamy. Największą wartość mają te zrobione własnoręcznie.
Dzień Matki 2016 zbliża się wielkimi krokami, to najwyższy czas, aby pomyśleć o prezencie dla mamy. Największą wartość mają te zrobione własnoręcznie. iStockPhoto
iStockPhoto

W swojej początkowej formie święto narodziło się w czasach starożytnych Greków i Rzymian, było to wtedy głównie święto ku czci matki-bogini jako symbolu urodzaju i płodności. U Frygów obchodzono święto poświęcone Kybele, a u Greków świętowano Reę - obie te boginie to symbole urodzaju, wiosny, płodności: boginie matki. Matki jako boginie płodności przestały być oficjalnie czczone w cesarstwie rzymskim wraz z przyjęciem chrześcijaństwa. Natomiast w Indiach starożytne tradycyjne obchody hinduskiego święta Durgapudźa przetrwały do dziś. Durgapudźa to święto obchodzone ku czi bogini Durgi.

W Europie święto matki powróciło potem w siedemnastowiecznej Anglii. Narodził się zwyczaj odwiedzania stron swojego pochodzenia i uczestniczenia tam w modłach w kościołach matkach . Święto to odbywało się w czwartą niedziele Wielkiego Postu i miało nazwę Mothering Sunday . Już wtedy święto matki wiązało się ze składaniem podarunków matkom. Dzień matki obchodzono do XIX wieku, a wrócono do jego obchodów po zakończeniu II wojny światowej. Niezależną tradycję i historię Dzień Matki ma w Stanach Zjednoczonych Ameryki. To właśnie ze Stanów Zjednoczonych wywodzi się współczesna i znana nam forma święta Dnia Matki. 12 maja 1907 Anna Jarvis mieszkanka miasta Filadelfia zorganizowała nabożeństwo na cześć swojej zmarłej mamy. Oddana idei i pamięci matki Jarvis przeprowadziła całą kampanię, która miała na celu popularyzację obchodów Dnia Matki w Stanach Zjednoczonych. Po kilku latach starań Jarvis większość stanów zaczęło obchodzić Dzień Matki w drugą niedzielę maja. Amerykański prezydent Woodrow Wilson ustanowił Dzień Matki świętem państwowym w 1914 roku. Dzień Mamy zarówno w Ameryce, jak i na starym kontynencie miał na celu przede wszystkim okazanie szacunku matkom. Jednak jak i w przypadku innych świąt szybko uległo komercjalizacji - firmy wykorzystały ten dzień do wyprodukowania mody na wysyłanie specjalnych kartek, prezentów i kwiatów.

Obecnie Dzień Matki jest obchodzony na całym świecie. Dzień matki obchodzony jest w Norwegi w drugą niedzielę lutego, a w Gruzji 3 marca. Bardzo popularną datą na święto jest 8 marca, kiedy to święto obchodzone jest między innymi w Afganistanie, Albanii, Kosowie, Laosie, Mołdawii, Maroku.W czwartą niedzielę wielkiego postu święto obchodzone jest w Irlandii, Nigerii i Wielkiej Brytanii. 21 marca to data obchodzenia święta Dnia Matki na Bliskim Wschodzie, wtedy święto obchodzi się między innymi w Bahrajnie, Egipcie, Jordanii, Kuwejcie, Libii, Libanie, Palestynie, Izraelu czy Iraku. Najpopularniejszą datą obchodzenia Dnia Matki jest druga niedziela maja, wtedy święto obchodzi się w krajach takich jak: Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Kanada, Chile, Kuba, Dania, Szwajcaria, Turcja, Wietnam czy Stany Zjednoczone. W Polsce pierwszy raz obchody Dnia Matki maiły miejsce w Krakowie w roku 1914. Małe dzieci na Dzień Matki często przygotowują laurki i inne ręcznie zrobione prezenty. Starsze dzieci i dorośli mogą oprócz kwiatów i kartek podarować mamom drobne upominki. Dobrym pomysłem na prezent na dzień matki będzie płyta z muzyką, dobra książka, ale i kupony na zabiegi takie jak masaż czy kosmetyczka.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.