Dzień Dziadka 2020

Dzień Dziadka jest obchodzony w Polsce 22 stycznia, czyli dzień po Dniu Babci, który w Polsce obchodzony jest 21 stycznia. Jest to święto świeckie i rodzinne, ma na celu okazanie szacunku i uznania oraz uhonorowanie dziadków.

Dzień Dziadka

W tym dniu wnuki przygotowują laurki, piszą wierszyki i składają życzenia swoim dziadkom. Zarówno Dzień Babci jak i Dzień Dziadka, to stosunkowo nowe święta w Polsce, są celebrowane dopiero od lat osiemdziesiątych XX wieku. Źródła przybycia święta do Polski nie są jasne, ale najprawdopodobniej zostało przeniesione do Polski z Ameryki. Natomiast w Stanach Zjednoczonych jak i w Kanadzie nie obchodzi się oddzielnie Dnia Dziadka i Dnia Babci. Amerykańskim odpowiednikiem tych świąt jest jedno święto Narodowy Dzień Dziadków czyli po angielsku National Grandparents Day. W Stanach Zjednoczonych Ameryki święto zostało ustanowione w roku 1978 przez amerykańskiego prezydenta Jimmy'ego Cartera. Święto zostało również oficjalnie zatwierdzone przez Kongres. W Ameryce święto Dziadków obchodzi się w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy (Labour Day), które jest obchodzone zarówno w Kanadzie jak i w Stanach Zjednoczonych Ameryki w pierwszy poniedziałek września. Oznacza to że również Narodowy Dzień Dziadków obchodzony jest w tych krajach we wrześniu. Co ciekawe dzień ten ma również swój oficjalny hymn A Song for Grandma and Grandpa czyli Piosenka dla Babci i Dziadka . Piosenka została skomponowana przez Johna Prilla. Piosenka została stworzona w celu śpiewana przez wnuki w Dzień Babci i Dziadka, a jej tekst traktuje o tym jak wnuki kochają dziadków za wszystkie małe rzeczy które dla nich robią - takie jak spacer w parku, wyprawa do zoo czy na ryby albo pyszne ciasteczka od babci.

Dzień Dziadka to dla wnuków dobra okazja, żeby spotkać się z dziadkiem i wyrazić słowa uznania za cały wkład w swoje wychowanie. Często również szkoły i przedszkola organizują specjalne występy z okazji Dnia Dziadka, gdzie wnuki mają okazję wykazać się recytowaniem wierszy i śpiewaniem piosenek. Na pewno kluczowe w tym dniu jest wspólne rodzinne spędzanie czasu. Warto również spędzić ten dzień rozmawiając z dziadkiem próbują dowiedzieć się jak najwięcej o jego życiu i czasach jego młodości. Coraz większa komercjalizacja święta sprawia, że w tym dniu coraz więcej ludzi decyduje się na zakup specjalnych prezentów. Na pewno dziadek najbardziej ucieszy się z faktu, że wnuki go odwiedzą i spędzą z nim jak najwięcej czasu. Jednak również dobrze przemyślany prezent może odpowiednio uhonorować dziadka. Ponieważ święto przypada w zimnym miesiącu styczniu, to warto dziadkowi kupić ciepłą czapkę, skarpety czy ciepły sweter. Również koce, narzuty i ciepłe bambosze to dobre pomysły na prezent na Dzień Dziadka. Jeżeli dziadek ma problemy zdrowotne, warto zakupić odpowiednie suplementy diety, dostosowane dla seniorów. Na pewno dziadkowie szczególnie ucieszą się też z ręcznie przygotowanych prezentów takich jak słoik własnoręcznie przygotowanych przetworów, szalik zrobiony na drutach, czy wazonik zrobiony z gliny. Dla dziadków intelektualistów i wielbicieli kultury polecamy dobre lektury, książki historyczne i reportaże. Przyjemnym sposobem spędzenia święta może być też wspólna wyprawa z dziadkiem do teatru, na operę lub do kina. Wielu dziadków jak i babć na pewno ucieszy się ze zdjęć wnuczków, które można wywołać w dużym formacie i oprawić, bądź zrobić z takim zdjęciem kubek lub inny gadżet. Jeżeli dziadek jest wierzący można kupić mu ładnie wydaną Biblię lub żywoty świętych, ciekawym prezentem są też figurki świętych lub gustowne ikony.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.