Wielkanoc 2017

Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto dla chrześcijan. Święto jest obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, kluczowego wydarzenia dla wiary chrześcijańskiej i Nowego Testamentu. Co prawda każda niedziela w chrześcijaństwie to pamiątka zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, ale Niedziela Zmartwychwstania czyli Niedziela Wielkanocna jest najbardziej uroczysta.
Nasze płockie koszyczki ze święconką - Wielkanoc 2016
Nasze płockie koszyczki ze święconką - Wielkanoc 2016 PIOTR AUGUSTYNIAK
PIOTR AUGUSTYNIAK

Aż do soboru w Nicei (w roku 325) Wielkanoc była obchodzona w dniu żydowskiego święta Pascha. Po soborze święto Wielkanocy zostało ustalone na pierwszą niedziele po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Oznacza to, że Wielkanoc jest świętem ruchomym i może mieć miejsce między 21 marca a 25 kwietnia. Data Wielkanocy odpowiada dacie 14 nisan z kalendarza hebrajskiego, który zaś oznacza początek żydowskiego święta Paschy. Od daty Wielkanocy zależą inne daty ważnych świąt chrześcijańskich i katolickich: np. Środa Popielcowa, która przypada na dokładnie 46 dni przed Wielkanocą.

Wielkanoc w Kościele katolickim rozpoczyna się wczesnym rankiem procesją i mszą - rezurekcją. Ta msza w kościele prawosławnym nazywa się zaś jutrznią. W dniu Wielkanocy rodziny spożywają wspólnie uroczyste śniadanie, w skład którego wchodzą pokarmy poświęcone dzień wcześniej. Przed śniadaniem w rodzinnym gronie składane są także życzenia. Wielkanoc to również koniec Wielkiego Postu i Wielkiego Tygodnia. Wielkanoc to czas radości - w tym czasie księżą noszą białe szaty liturgiczne, które mają podkreślić, że Wielkanoc jest radosnym świętem. Znaczenie religijne Wielkiejnocy jest związane z tajemnicą Wielkiego Piątku. Cały Kościół umiera w momencie kiedy Jezus Chrystus umiera na krzyżu. Potem, w Wielkanoc Kościół zmartwychwstaje wraz z Jezusem. Zwycięstwo Jezusa Chrystusa ze śmiercią jest centralnym elementem całej liturgii i teologii chrześcijańskiej. Z obchodami Wielkanocy wiążą się liczne ludowe i religijne obrzędy: w Polsce bogata tradycja obchodzenia świąt Wielkanocy zawiera zwyczaje takie jak święcenie pokarmów na wielkanocne śniadanie, robienie pisanek czy obchodzenie Śmigusa-dyngusa, czyli lanego poniedziałku. Poprzedzająca Wielkanocną niedzielę Wielka Sobota to dzień radosnej antycypacji. W tym dniu wierni niosą koszyczek, który zawiera jedzenie, mięso i wędliny, baranka - symbol Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego. W koszyczku znajdował się też chleb, masło i jajka: symbole narodzenia. Często w święconkach znajdują się też tradycyjne wielkanocne słodkie wypieki takie jak wielkanocne baby i mazurki. Ważnym elementem koszyczka są też pisanki. Pisanki to ręcznie zdobione jaja, które w Polsce zdobią wielkanocne stoły. Pisanki święcimy w sobotę w koszyku ze święconką. Są różne sposoby na zabarwienie i udekorowanie jajek: można zanurzyć jaja w gorącej wodzie ze specjalnym barwnikiem, a następnie utrwalić kolor zanurzając jajo w occie; możemy też użyć barwników naturalnych takich jak sok z buraka, czy wywar z suchych łusek cebuli. Dzieci często malują pisanki farbkami plakatowymi.

W Polsce, po mszy rezurekcyjnej polscy wierni zasiadają w gronie rodzinnym do wielkanocnego śniadania. Stoły są przyozdobione bukietami z bazi i jeżeli jest to już możliwe, to również pierwszymi wiosennymi kwiatami. Oprócz składania sobie życzeń, rodziny wspólnie zjadają jedzenie, w tym poświęconą w sobotę zawartość koszyczka ze święconką. W niektórych regionach Polski, przyjął się również zwyczaj często obchodzony zagranicą - chowanie w domu i ogrodzie koszyczków ze słodyczami, które znaleźć musiały dzieci. Te schowane koszyczki to prezenty od wielkanocnego zajączka. W Polsce zarówno Niedziela Wielkanocna jak i Poniedziałek Wielkanocny to dni ustawowo wolne od pracy.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.