Dzień Kobiet 2020

Dzień Kobiet obchodzony jest co roku 8 marca i jest świętem międzynarodowym. W Stanach Zjednoczonych Dzień Kobiet celebrowany jest od pierwszej dekady XX wieku, natomiast w Polsce zaczęto obchodzić Dzień Kobiet po II Wojnie Światowej. Międzynarodowy Dzień Kobiet może być świętowany jako forma uczczenia kobiet, ich roli w społeczeństwie i ich osiągnięć, wyraz docenienia kobiet walczących o równouprawnienie, lub po prostu moment do okazania kobietom szacunku i wdzięczności.

Dzień kobiet 2018: kiedy mężczyźni stoją w kolejkach do kwiaciarni - to jest ten dzieńDzień kobiet 2018: kiedy mężczyźni stoją w kolejkach do kwiaciarni - to jest ten dzień fot. flikr.com, (CC BY 2.0) Sabrina M Dzień kobiet

Niektórzy dopatrują się prototypu dnia Dnia Kobiet w święcie Matronalia, obchodzonym w starożytnym Rzymie. Matronalia były obchodzone 1 marca przez zamężne kobiety, które tego dnia mogły spodziewać się prezentów od swoich mężów. Współczesna wersja Dnia Kobiet ma swoje źródło w wydarzeniach z 28 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych - o tym dniu mówi się, że był to pierwszy Narodowy Dzień Kobiet. Rok później, w 1910 roku Dzień Kobiet, który miał być obchodzony na całym świecie - został zaproponowany przez Międzynarodówkę Socjalistyczną w Kopenhadze. Pomysł zyskał uznanie i Dzień Kobiet został ustanowiony, chociaż wtedy bez konkretnej daty. Dzień Kobiet miał promować prawa kobiet i wspierać ich walkę o prawa wyborcze na całym świecie. Rok później Dzień Kobiet zaczęto obchodzić w takich krajach jak Niemcy, Austra i Szwajcaria. Aktualnie Dzień Kobiet to oficjalne święto w licznych krajach: Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech i Zambii. Ważną rolę w promowaniu Dnia Kobiet odegrała Organizacja Narodów Zjednoczonych - przez lata ONZ wspierało równościowe ideały, a Karta Narodów Zjednoczonych z 1945 to pierwszy międzynarodowy dokument dotyczący zasady równości kobiet i mężczyzn.

Za czasów Polskiej Republiki Ludowej święto było kojarzone z wręczaniem goździków i rajstop; obecnie kobiety nie dostają rajstop, ale najczęściej czekoladki, kwiaty, lub inne drobne prezenty. Życzenia na Dzień Kobiet mogą składać zarówno mężczyźni, jak kobiety sobie nawzajem. 8 marca (lub w następujący po tym dniu weekend) to również dzień, w którym odbywają się manify (od: manifestacja) - marsze i demonstracje mające na celu zwrócenie uwagi na problem nierównego traktowania kobiet i mężczyzn. W Warszawie manifę organizuje nieformalna grupa Porozumienie Kobiet 8 Marca. Hasła dotychczasowych manif to między innymi Demokracja bez kobiet to pół demokracji , Moje życie - mój wybór , 3 razy TAK: TAK dla edukacji seksualnej, TAK dla antykoncepcji, TAK dla prawa do aborcji , Walczmy razem! Bądźmy wolne! Brońmy swoich praw! , Dość wyzysku, wymawiamy służbę . Wśród problemów poruszanych przez organizatorki i uczestniczki manify znalazły się przyzwolenie na dyskryminację kobiet i przemoc domową, łamanie praw reprodukcyjnych i inne.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.