Dni wolne od pracy w 2016 roku

Kiedy wypadają dni wolne od pracy w 2016 roku? Wiele osób chcąc zaplanować wyjazd, czy po prostu wypoczynek, zastanawia się kiedy w 2016 roku wypadają wolne dni. Poniższa lista to nie tylko ściągawka, które dni są ustawowo wolne, ale również informacja o tym, w który dzień tygodnia przypada dane święto.

Ile dni wolnych od pracy będziemy mieli w 2016 roku?

W 2016 roku dziewięć z trzynastu dni wolnych od pracy przypada w dni robocze, a cztery w weekend. Warto wiedzieć, że w sytuacji w której święto, które jest ustawowym dniem wolnym od pracy wypada w sobotę - pracownik może wykorzystać inny dzień wolny w tygodniu pracy. Niestety ta zasada nie działa, gdy święto wypada w niedzielę. Ponieważ wszystkie dni wolne, które w 2016 roku wypadają w weekend - wypadają jednocześnie w niedzielę, to w 2016 roku pracodawca nie będzie wyznaczać dodatkowych dni wolnych za święto przypadających w sobotę. Dni wolne, które w 2016 roku wypadają w niedzielę to: Święto Państwowe 1 maja i Boże Narodzenie (oraz jak zawsze w niedzielę Pierwszy dzień Wielkiej Nocy i Zesłanie Ducha Świętego). W 2016 roku będziemy pracować tyle samo dni i godzin, co w bieżącym roku. Warto też pamiętać, że 2016 jest rokiem przestępnym.

5-dniowy (40-godzinny) tydzień pracy obowiązuje od 2001 roku - pracodawca musi określić który dzień poza niedzielą będzie dniem wolnym, zazwyczaj jest to sobota. Co ciekawe, do 1972 roku w Polsce był 6-dniowy tydzień pracy: niedziela była wolna, natomiast soboty były dniem roboczym.

Dni wolne w 2016 r.

Większość świąt ma przypisaną konkretną datę, ale część z nich to święta ruchome, czyli takie, których obchody nie są powiązane na stałe z określonym dniem miesiąca. Z powyższej listy święta ruchome to: Pierwszy i drugi dzień Wielkiej Nocy oraz Dzień Bożego Ciała. Natomiast 15 sierpnia to nie tylko święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ale także Święto Wojska Polskiego (przywrócone w 1992) - jednak ustawa o dniach wolnych od pracy wymienia tylko uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Święto Trzech Króli czyli święto Objawienia Pańskiego ma status dnia wolnego od niedawna, bo od 2011 roku, chociaż w XX wieku już wcześniej przez pewien czas było dniem wolnym od pracy.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.