Boże Narodzenie (dzień 1) 2020

Boże Narodzenie zwane też Narodzeniem Pańskim obchodzone jest przez Chrześcijan 25 grudnia jako uczczenie pamięci narodzenia Jezusa Chrystusa. To, kiedy dokładnie postanowiono obchodzić 25 grudnia jako dzień Bożego Narodzenia, jest kwestią dyskusyjną, jednak większość źródeł wskazuje na to, że ustanowiono je w Rzymie w III lub IV wieku naszej ery. Początkowo za datę narodzin Jezusa obierano 6 stycznia (Egipt), 17 listopada (Aleksandria), 19 kwietnia (Rzym).
W tym roku wiele miast na Śląsku i w Zagłębiu przygotowało się do świąt Bożego Narodzenia. Mienią się świąteczne iluminacje w Katowicach [<a href=' http://katowice.wyborcza.pl/katowice/5,35019,19320906.html' title='Iluminacje Katowice'> ZOBACZCIE ZDJĘCIA >>></a>], ale nie tylko. Zobaczcie świąteczne ozdoby, które ozdobiły place i ulice naszych miast. <br> W tym roku piękne iluminacje świąteczne można oglądać w Gliwicach. Na zdjęciu świetlny tunel w przy placu Grunwaldzkim.
W tym roku wiele miast na Śląsku i w Zagłębiu przygotowało się do świąt Bożego Narodzenia. Mienią się świąteczne iluminacje w Katowicach [ ZOBACZCIE ZDJĘCIA >>>], ale nie tylko. Zobaczcie świąteczne ozdoby, które ozdobiły place i ulice naszych miast.
W tym roku piękne iluminacje świąteczne można oglądać w Gliwicach. Na zdjęciu świetlny tunel w przy placu Grunwaldzkim.
KAMILA KOTUSZ
KAMILA KOTUSZ

Sprawdź dzień 25 grudnia w kalendarzu.

Ostatecznie 25 grudnia przyjęto w 353 roku w dzień czczenia solarnego boga Mitry. Kiedy chrześcijaństwo stało się religią państwową, chciano, by kult Mitry przerodził się we wspomnienie narodzin Jezusa. Początkowo Boże Narodzenie obchodzono tak, jak pogański dzień Ajona, więc zbierano się w podziemiach, odprawiając obrzędy, po czym przenoszono w procesji figurkę boga-Słońca (Jezusa) w objęciach rzymskiej bogini (Maryi).

Pierwsze pisemne wspomnienie o uroczystych obchodach Bożego Narodzenia pochodzą z IV wieku. Święto zaczęło się rozpowszechniać (Hiszpania, Włochy, rzymskie prowincje Afryki). Obchody Narodzenia Pańskiego przyjął również Kościół Prawosławny, obchodząc je 6 stycznia.

Tradycje i zwyczaje Bożego Narodzenia

Katolicy zaczynają obchody Bożego Narodzenia już 24 grudnia, wyprawiając uroczystą kolację składającą się z dwunastu dań (symbol dwunastu apostołów), zwaną Wigilią. Kolację tę zaczyna się według tradycji, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda (nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej). Spożywaniu potraw towarzyszy wspólne śpiewanie kolęd, łamanie się opłatkiem, składanie życzeń, obdarowywanie się prezentami. Przez długi czas potrawy wigilijne miały być bezmięsne (wyjątek stanowiły ryby). Mieszkania przyozdobione są choinką, na której znajdują się świąteczne ozdoby, a przy stole zostawia się jedno wolne nakrycie (dla ewentualnego, niezapowiedzianego gościa).

W pierwszy dzień Bożego Narodzenia, czyli 25 grudnia, wierni udają się na Mszę zwaną Pasterką. Często odbywa się ona o północy, rozpoczynając dzień świętowania.

W niektórych krajach prezenty wręczane są dopiero 25 grudnia (np. w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych), który nazywany jest przez to "Boxing Day". Warto wspomnieć, że w większości krajach, jak również i w Polsce, Boże Narodzenie jest dniem wolnym od pracy.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.