Drugi Dzień Bożego Narodzenia 2020

Święta Bożego Narodzenia w kościele katolickim poprzedzone są trzema tygodniami tak zwanego adwentu, czyli okresu duchowego przygotowania się do godnego obchodzenia świąt. Adwent kończy się 24 grudnia, na który przypada Wigilia Bożego Narodzenia. Obchodzi się ją uroczyście, organizując wystawną kolację składającą się według tradycji z dwunastu dań, spożywaną w otoczeniu najbliższych. Podczas Wigilii jest również czas na modlitwę, wspólne wykonywanie kolęd, obdarowywanie się prezentami, a to wszystko w podniosłej atmosferze domu przyozdobionego choinką, zapachem pomarańczy i wybornych potraw.
W tym roku wiele miast na Śląsku i w Zagłębiu przygotowało się do świąt Bożego Narodzenia. Mienią się świąteczne iluminacje w Katowicach [<a href=' http://katowice.wyborcza.pl/katowice/5,35019,19320906.html' title='Iluminacje Katowice'> ZOBACZCIE ZDJĘCIA >>></a>], ale nie tylko. Zobaczcie świąteczne ozdoby, które ozdobiły place i ulice naszych miast. <br> W tym roku piękne iluminacje świąteczne można oglądać w Gliwicach. Na zdjęciu świetlny tunel w przy placu Grunwaldzkim.
W tym roku wiele miast na Śląsku i w Zagłębiu przygotowało się do świąt Bożego Narodzenia. Mienią się świąteczne iluminacje w Katowicach [ ZOBACZCIE ZDJĘCIA >>>], ale nie tylko. Zobaczcie świąteczne ozdoby, które ozdobiły place i ulice naszych miast.
W tym roku piękne iluminacje świąteczne można oglądać w Gliwicach. Na zdjęciu świetlny tunel w przy placu Grunwaldzkim.
KAMILA KOTUSZ
KAMILA KOTUSZ

Sprawdź dzień 26 grudnia w kalendarzu.

Tuż po Wigilii Bożego Narodzenia następuje pierwszy dzień świąt - Boże Narodzenie, obchodzone 25 grudnia. Jest to dzień, w którym wierni udają się na Pasterkę (uroczysta Msza Święta odprawiana zazwyczaj o północy, z 24 na 25 grudnia), modlitwę, kontemplację istoty świąt i spędzenie czasu z rodziną.

Obchody Bożego Narodzenia nie kończą się na Wigilii i pierwszym dniu, bowiem 26 grudnia obchodzony jest Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia wspomina się św. Szczepana. Jest to katolicki święty i prawosławny apostoł jednocześnie. Poświęcono mu drugi dzień tak wielkiego święta, bowiem św. Szczepan zwany jest pierwszym męczennikiem za wiarę.

Święty Szczepan z pochodzenia był Żydem, jednak przyjął on wiarę chrześcijańską. Pragną szczerzyć ją wśród narodu judaistycznego, niosąc dobrą nowinę i pragnąć zreformować judaizm, kierując go ku nauce o Jezusie Chrystusie. Został za to ukamienowany, stając się pierwszym męczennikiem wczesnochrześcijańskim.

Drugi dzień świąt - obchody i zwyczaje

Dawniej 26 grudnia składano sobie życzenia, obrzucając się ziarnem, co miało gwarantować im urodzaj w następnym roku. Młodsi obrzucali się ziarnem dla zabawy. Od 26 grudnia kolędnicy odwiedzają domostwa, wykonując kolędy i przedstawiając sceny z życia Jezusa, życząc przyjmującym ich gospodarzom pomyślności. Od drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia zaczyna się również starodawny czas zwany Gody , polegający na dwunastu dniach celebracji Narodzenia Pańskiego przez wykonywanie kolęd i uczestnictwo w nabożeństwach. Oprócz tego to czas, w którym zaczynają się wizyty duszpasterskie.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.