Dzień Budowlańca 2020

Dzień Budowlańca to inicjatywa, która powstała za czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Miała ona na celu upamiętnienie niezwykłego trudu i tempa, z jakimi Polska została odbudowana po II. wojnie światowej, ale również zwrócić uwagę na rolę w tym procesie przeciętnych budowlańców, którzy w pocie czoła wykonywali swoją pracę najlepiej, jak potrafili.

O kilku dni trwają już prace przy przebudowie placu Litewskiego. Zaczęły się od rozebrania starej betonowej fontanny. Obecnie nie ma już po niej śladu. Wkrótce na plac Litewski wkroczą archeolodzy, którzy będą badali fundamenty stojącej tu niegdyś cerkwi. Później zostaną one sfotografowane i zabezpieczone. W ich miejscu będzie stała nowa, multimedialna fontanna.
Obecnie na ogrodzonej części placu rozebrana została już większość alejek. Zarówno tych z płyt chodnikowych jak i asfaltu. Do historii przeszła też istniejąca do niedawna ulica plac Litewski biegnąca wzdłuż budynków UMCS. Natomiast ławki, na których odpoczywali lublinianie też już usunięto. Niedługo mają być wykorzystane w innych miejscach Lublina.
Teraz specjaliści ocenią też stan drzew na placu i konieczność ich usunięcia. Najprawdopodobniej część z nich, która była przeznaczona do wycinki, jednak zostanie. Wkrótce budowlańcy zaczną też przebudowę podziemnych instalacji.
Przypomnijmy, że po obchodach świąt majowych za płotem znikną też pomniki Konstytucji 3 Maja, Józefa Piłsudskiego oraz Krakowskie Przedmieście.
Przebudowa ma się zakończyć do 30 kwietnia przyszłego roku. Jej koszt to 48,8 mln zł.
pkoO kilku dni trwają już prace przy przebudowie placu Litewskiego. Zaczęły się od rozebrania starej betonowej fontanny. Obecnie nie ma już po niej śladu. Wkrótce na plac Litewski wkroczą archeolodzy, którzy będą badali fundamenty stojącej tu niegdyś cerkwi. Później zostaną one sfotografowane i zabezpieczone. W ich miejscu będzie stała nowa, multimedialna fontanna. Obecnie na ogrodzonej części placu rozebrana została już większość alejek. Zarówno tych z płyt chodnikowych jak i asfaltu. Do historii przeszła też istniejąca do niedawna ulica plac Litewski biegnąca wzdłuż budynków UMCS. Natomiast ławki, na których odpoczywali lublinianie też już usunięto. Niedługo mają być wykorzystane w innych miejscach Lublina. Teraz specjaliści ocenią też stan drzew na placu i konieczność ich usunięcia. Najprawdopodobniej część z nich, która była przeznaczona do wycinki, jednak zostanie. Wkrótce budowlańcy zaczną też przebudowę podziemnych instalacji. Przypomnijmy, że po obchodach świąt majowych za płotem znikną też pomniki Konstytucji 3 Maja, Józefa Piłsudskiego oraz Krakowskie Przedmieście. Przebudowa ma się zakończyć do 30 kwietnia przyszłego roku. Jej koszt to 48,8 mln zł. pko JAKUB ORZECHOWSKI JAKUB ORZECHOWSKI

Sprawdź dzień 25 września w kalendarzu.

Niegdyś Dzień Budowlańca był bardziej celebrowany, niż dziś- kończono wcześniej pracę i świętowano do białego rana. Dziś przechodzi raczej bez echa, czasami będąc wspominanym w różnego rodzaju mediach.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.