Wielka Sobota 2020

Wielka Sobota należy do świąt ruchomych, co oznacza, że nie ma jednej, stałej daty. Jest przedostatnim dniem Wielkiego Tygodnia, dniem poprzedzającym Wielkanocną niedzielę.

W Wielką Sobotę w rzeszowskich kościołach odbyło się święcenie pokarmów. Mieszkańcy mogli też obejrzeć zaaranżowane Groby PańskieW Wielką Sobotę w rzeszowskich kościołach odbyło się święcenie pokarmów. Mieszkańcy mogli też obejrzeć zaaranżowane Groby Pańskie Fot. Mirosław Maciąg Fot. Mirosław Maciąg

Wielka Sobota to czas zadumy i przygotowania do Wielkanocy. Ponadto ma być uczczeniem pamięci Jezusa Chrystusa i czasem żałoby po jego ukrzyżowaniu. Jest to jedno z dwóch dni w ciągu całego roku, podczas których nie odprawia się Mszy Świętej.

Wielka Sobota - obchody

Wierni w Wielką Sobotę gromadzą się w kościołach na tak zwanych czuwaniach . W świątyni przygotowane jest wówczas specjalne miejsce, zwane Grobem Pańskim, w którym umieszczony jest Najświętszy Sakrament, który adorują poprzez modlitwę, zadumę. Polską tradycją jest czuwanie przy grobie harcerzy lub żołnierzy, którzy symbolicznie mają pilnować spokoju zmarłego.

W Wielką Sobotę organizowane jest święcenie pokarmów. W wiklinowych koszykach wierni przynoszą tak zwaną święconkę, na którą składają się m.in.: jajka (symbol nowego życia), sól (symbol ochrony przed zepsuciem), wędlinę, chrzan, chleb, baranka z cukru lub masła, świąteczne ciasta. To wszystko znajduje się nazajutrz na stole podczas uroczystego wielkanocnego śniadania i tymi symbolicznymi ilościami rodzina dzieli się między sobą, składając sobie życzenia, tuż przed rozpoczęciem obfitego śniadania.