Prima Aprilis obchodzimy 1 kwietnia. Tego dnia trzeba mieć się na baczności i uważać, aby nie dać się nabrać. iStock
iStock
Sprawdź dzień 1 kwietnia w kalendarzu .
Przez długie lata aż do 1582 roku, kiedy to Grzegorz XIII wprowadził nowy kalendarz dla chrześcijan, początek roku obchodzono 1 kwietnia. Po zmianie na 1 stycznia większość ludzi nie chciała w nią uwierzyć lub zwyczajnie o niej nie słyszała, przez co nadal obchodziła Nowy Rok na początku kwietnia. Ludzie ci byli nazywani kwietniowymi głupcami . W niektórych rejonach twierdzono, że 1 kwietnia to data narodzin Judasza Iskarioty, dlatego też dzień ten wiązali z zakłamaniem, fałszem.
Prima Aprilis obchodzone jest w wielu krajach na całym świecie. We Francji i we Włoszech nazywany jest Dniem Kwietniowej Ryby, co wywodzi się stąd, że gdy uda się komuś nabrać drugą osobę, przylepia jej do pleców kartkę z rybą. W Australii, RPA i Wielkiej Brytanii żartować i oszukiwać można tylko do południa. Tam Prima Aprilis występuje pod nazwą April's Fools Day, w Rosji zaś funkcjonuje jako Dzień Śmiechu.
W Polsce Prima Aprilis pojawiło się w XVI wieku. Od tamtego czasu opowiadano sobie wyssane z palca historie, robiono sobie dowcipy, wprowadzano towarzyszy w błąd.