Ostatki 2020

Ostatki to święto ruchome, czyli nie posiada ono stałej daty. Zaczyna się w Tłusty Czwartek, kończy Środą Popielcową, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu, czyli intensywnych przygotowań do Wielkanocy, przepełnionych wstrzemięźliwością, pokutą, postem i wyrzeczeniami.

Fot. Agencja Gazeta

Ostatki to czas intensywnej zabawy, wieńczącej okres karnawału. W tym czasie można nie tylko objadać się (zaczynając od pączków w Tłusty Czwartek), ale uczestniczyć w zabawach tanecznych, często przebieranych, spotykać się z przyjaciółmi.

Ostatki nazywano też zapustami oraz mięsopustami czy kozelkiem. Kończą się w środę rano, ponieważ środa przed Wielkanocą, zwana Wielką Środą czy Środą Popielcową, jest czasem symbolicznego posypania głowy popiołem (znak pokuty, przyznania się do grzechów i postanowienia poprawy), rozpoczęcia czterdziestodniowego okresu Wielkiego Postu.

Największy karnawał, a właściwie można powiedzieć, że największe ostatki, odbywają się co roku w Brazylii, w Rio de Janeiro, gdzie organizuje się wielkie pochody samby, karnawałowe marsze, huczną zabawę na ulicach miasta.

Copyright © Agora SA