Niedziela Palmowa 2020

Niedziela Palmowa to święto ruchome, czyli takie, które nie ma stałej daty. Dzieje się tak, ponieważ jest ona ściśle związana z innym ruchomym świętem- Wielkanocą. Przypada na ostatnią niedzielę przed niedzielą Wielkanocną, rozpoczynając tym samym w Kościele Katolickim Wielki Tydzień.

Niedziela Palmowa w Muzeum Wsi RadomskiejNiedziela Palmowa w Muzeum Wsi Radomskiej Fot. Marcin Kucewicz/Agencja Wyborcza.pl Fot. Marcin Kucewicz/Agencja Gazeta

Niedziela Palmowa jest pamiątką wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Według Biblii, wjechał on do miasta na ośle, a wierni witali go wielkimi liśćmi palmy. Przypuszcza się, że po raz pierwszy Niedziela Palmowa była obchodzona już w IV wieku. Do Polski przywędrowała w średniowieczu.

Niedziela Palmowa - zwyczaje

Niedziela Palmowa obchodzona jest przez chrześcijan. Odprawiana jest uroczysta Msza Święta, podczas której wspomina się wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Wierni przybywają z palmami- często zrobionymi własnoręcznie z wykliny, bibuły, zaschniętych roślin. W niektórych regionach Polski organizuje się konkursy na najpiękniejszą lub największą palmę: Lipniki, Nysa, Kurpie.