Dzień Wagarowicza 2020

Dzień Wagarowicza przypada na pierwszy dzień kalendarzowej wiosny i jest dniem, w którym dzieci i młodzież udają się na wagary.

Od lipca są przyjmowane wnioski o 300 plus. Pieniądze na wyprawkę szkolną w Łodzi dostało już ponad 8 tys. osób.Od lipca są przyjmowane wnioski o 300 plus. Pieniądze na wyprawkę szkolną w Łodzi dostało już ponad 8 tys. osób. MATEUSZ SKWARCZEK MATEUSZ SKWARCZEK

Sprawdź dzień 21 marca w kalendarzu .

Z łaciny wagary to inaczej błąkanie się . Polegają one na niestawieniu się uczniów w szkole lub ucieczce z wybranych zajęć szkolnych. O ile uchylanie się od obowiązku szkolnego zazwyczaj jest tępione i zwalczane, tak wyjątkiem jest właśnie 21.03, w którym to wagary są po prostu dozwolone.

Dzień Wagarowicza - obchody

Dzień Wagarowicza jest świętem nieoficjalnym, ale na dobre wpisał się w szkolny kalendarz. Uczniowie zazwyczaj pragną ten dzień spędzić w swoim towarzystwie na świeżym powietrzu. Wiele szkół, mając świadomość tego, że i tak ich uczniowie nie przyjdą na lekcje, stara się zająć swoich podopiecznych, organizując im spotkania, wyjście do kina, a nawet wycieczki. Często połączone są one ze zwyczajem topienia Marzanny, czyli przywitania pierwszego dnia wiosny. Dzień Wagarowicza znany jest głównie w Polsce i na Litwie.

Copyright © Agora SA