Dzień Edukacji Narodowej 2020

Dzień Nauczyciela jest stosunkowo młodym świętem w porównaniu do wielowiekowych tradycji innych świąt. Został uchwalony w 1972 roku jako święto polskiej oświaty i szkolnictwa wyższego. Dziesięć lat później (1982 r.) zmieniono jego oficjalną nazwę na Dzień Edukacji Narodowej.

Miejskie obchody Dnia Edukacji NarodowejMiejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej MIKOŁAJ KURAS MIKOŁAJ KURAS

Sprawdź dzień 14 października w kalendarzu.

Miał on uczcić rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszą nie tylko w Polsce, ale i w Europie, władzą oświatową odpowiadającą dzisiejszemu ministerstwu oświaty. KEN została powołana przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Obchody Dnia Nauczyciela

Na całym świecie obchodzi się Dzień Nauczyciela, jednak świętowany jest on w różnych terminach. Od 1994 roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Nauczyciela, któremu patronuje UNESCO i obchodzi się to święto 5 października i tak jest między innymi w Rosji. W innych państwach wygląda to różnie: Turcja- 24 listopada, Hiszpania- 27 listopada, Czechy- 28 marca, Meksyk- 15 maja, Brazylia- 15 października.

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień 14 października poświęcony jest wszystkim pracownikom oświaty. Na uroczystych galach nauczyciele, wykładowcy, pracownicy szkolnictwa otrzymują różnego rodzaju odznaczenia i wyróżnienia, np. medale Komisji Edukacji Narodowej, Krzyże Zasługi. W szkołach uczniowie organizują swoim nauczycielom obchody Dnia Nauczyciela- przygotowują przedstawienia, organizują prezenty dla swoich wychowawców i nauczycieli.

Ideą Dnia Edukacji Narodowej jest zwrócenie uwagi na trud i poświęcenie, jakim oddają się nauczyciele, wykładowcy w misji szerzenia wiedzy i kształtowania młodego, wykształconego pokolenia.

Copyright © Agora SA