Dzień Kolejarza 2020

Dzień Kolejarza to święto kolejarzy i pracowników kolei, które powstało w Polsce w 1981 roku. Na datę jego obchodów wybrano dzień, w którym wspomina się świętą Katarzynę Aleksandryjską - patronkę kolejarzy.

Edward Szmydt, na kolei od 27 lat, monter specjalista w Wolsztynie. Reperuje parowozy ? takie, w których trzeba rozpalić w piecu, żeby pojechały w trasę. Wyjeżdżają z parowozowni dwa razy na dzień, od poniedziałku do piątku. Wjeżdżają na Dworzec Główny w Poznaniu i ludzie się dziwią, że kolejarze jeszcze w piecu palą. Najważniejsze podróże Szmydt w życiu miał, kiedy pracował na kolei w Tychach. Raz w miesiącu, w sobotę, wsiadał w Katowicach do pociągu relacji Przemyśl ? Szczecin, po 13 godzinach wysiadał w Gryfinie, potem jeszcze trochę kilometrów autobusem i kawałek polami na nogach. Dla dziewczyny miał popołudnie, wieczór, poranek. Rok tak podróżował. Potem wzięli ślub, urodziły się dwie córki. Najdalej był z kolejarzami w Budapeszcie; parowozem pojechali, na zaproszenie muzeum, ale jego nazwy nie pamięta. Jechali na zimno, to znaczy elektryk ciągnął parowóz i wagon socjalny. Po Węgrzech pojeździli na ciepło, do Polski wracali na zimno.Edward Szmydt, na kolei od 27 lat, monter specjalista w Wolsztynie. Reperuje parowozy ? takie, w których trzeba rozpalić w piecu, żeby pojechały w trasę. Wyjeżdżają z parowozowni dwa razy na dzień, od poniedziałku do piątku. Wjeżdżają na Dworzec Główny w Poznaniu i ludzie się dziwią, że kolejarze jeszcze w piecu palą. Najważniejsze podróże Szmydt w życiu miał, kiedy pracował na kolei w Tychach. Raz w miesiącu, w sobotę, wsiadał w Katowicach do pociągu relacji Przemyśl ? Szczecin, po 13 godzinach wysiadał w Gryfinie, potem jeszcze trochę kilometrów autobusem i kawałek polami na nogach. Dla dziewczyny miał popołudnie, wieczór, poranek. Rok tak podróżował. Potem wzięli ślub, urodziły się dwie córki. Najdalej był z kolejarzami w Budapeszcie; parowozem pojechali, na zaproszenie muzeum, ale jego nazwy nie pamięta. Jechali na zimno, to znaczy elektryk ciągnął parowóz i wagon socjalny. Po Węgrzech pojeździli na ciepło, do Polski wracali na zimno. Fot. Anna Bedyńska/Agencja Wyborcza.pl Fot. Anna Bedyńska/Agencja Gazeta

Sprawdź dzień 13 września w kalendarzu.

Obchody Dnia Kolejarza to między innymi organizowanie różnego rodzaju imprez rozrywkowych, ale też przybliżenie ludziom historii kolei, pokazanie im od zaplecza jak wygląda praca kolejarza. Pracownicy kolei i ich rodziny udają się również na pielgrzymki, by podziękować za kolejny rok bezpiecznej pracy. Ci, którzy wsławili się czymś w swojej pracy, zostają uhonorowani Krzyżem Zasługi lub honorową odznaką Zasłużony Dla Kolejnictwa.

Copyright © Agora SA